Bugun...Halk Kültürü Bilgi Ve Belge Merkezi Karaelmas Abhaz Kültür Derneğimizi Ziyaret Etti.

Kuruluşundan günümüze kadar bölgesinde özellikle Abhaz Köyü olarak bulunan Aşağı ve Yukarı İhsaniye Köylerinde dilini kültürünü kaybetmeye yüz tutmuş örf adetlerini yeniden yaşama gayretleri Turizm Bakanlığı Folklor Araştırmacısı Sayın Dilek Özal’ın da dikkatini çekmiş, dernek yöneticilerimizle bir görüşme gerçekleştirdi.

facebook-paylas
Güncelleme: 14-12-2021 10:24:17 Tarih: 14-12-2021 00:49

Halk Kültürü Bilgi Ve Belge Merkezi Karaelmas Abhaz Kültür Derneğimizi Ziyaret Etti.

Halk Kültürü Bilgi Ve Belge Merkezi Karaelmas Abhaz Kültür Derneğimizi Ziyaret Etti.

 

13 Temmuz 2019 tarihinde özellikle Zonguldak Protokolünün ilgisine mazhar olan Karaelmas Abhaz Kültür Derneği açılışı Abhazya ve Türkiye’de çok ses getirdi.  Eylül 2019 tarihinde yaptıkları 1. Genel Kurulda Abhaz Dernekleri Federasyonuna üye olma önergesi oy birliği ile kabul edildi.

 

Özen Atsanba

Abhaz Postası

 

Kuruluşundan günümüze kadar bölgesinde özellikle Abhaz Köyü olarak bulunan Aşağı ve Yukarı İhsaniye Köylerinde dilini kültürünü kaybetmeye yüz tutmuş örf adetlerini yeniden yaşama gayretleri Turizm Bakanlığı Folklor Araştırmacısı Sayın Dilek Özal’ın da dikkatini çekmiş, dernek yöneticilerimizle bir görüşme gerçekleştirdi.

 

Daha önce bu bölgede görev yapan Sayın Özal Aşağı ve Yukarı İhsaniye Köylerinin Abhaz Köyü olduğu hakkında bilgi sahibi olmadığını, duyunca mutlu olduğunu söyledi Dernek yöneticilerinden Abaza halkının örf adet ve gelenekleri ile yaşam biçimini öğrenme imkânı bulduğunu söyleyen Özal devlet kayıtlarına alınarak arşivleneceğini belirtti.

 

Toplantıya Başkan Vardania Aydın Vardan, Aşumha Çiler Girgin Başoğlu, Tamhoa Zehra (Çiğdem) Aslan, Marhaliya Fahri Diler ve Kültür Bakanlığı Folklor Araştırmacısı Dilek Özal katıldı. Daha önce Bartın da görev yapan Sayın Dilek Özal çalıştığı dönemde deki duyumu ile araştırma yapmak için derneğimizi ziyaret etti. Kendisi ile yaptığımız söyleşide edinilen bilgi Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Ve Eğitim Genel Müdürlüğü Halk Kültürü Bilgi Ve Belge Merkezine kaydedilmesi ve konuyla ilgilenenler ve gelecek nesillere aktarımı amacıyla değerlendirilecektir. Denildi.

 

Başkanımız ve beraberindeki heyetle birlikte yapılan görüşmenin ön çalışma olduğunu daha kapsamlı çalışma için yine görüşeceklerini ifade etti.

 
Bu haber 717 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

YUKARI YUKARI