Bugun...


Editör'den

facebook-paylas
Teşhis Yanlış Olunca Tedavi de Yanlış Olur.
Tarih: 07-11-2023 10:23:00 Güncelleme: 07-11-2023 10:23:00


Teşhis Yanlış Olunca Tedavi de Yanlış Olur.

 

 “Diğer derneklerimizin oluşturulma sebebi Sakarya ve Düzce derneğinin üye sayısı üzerinden elde ettiği gücü dengelemekmiş”

 

Yeryüzünde nerede bir Abhaz varsa orada teşkilatlanıp farkındalığımızı haykıracağımıza söz vererek, dilimiz, kültürümüz, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak Abhazya Cumhuriyeti Devletini tanınır hale getirmek Dünyaya biz de varız demek için bir araya geldik. Bu yapının oluşmasında başkalarının ne niyeti vardı bilmem. Ama ben “Abhaz Yapılanmasının “  gerekli olduğuna inanan birisi olarak çalıştım.  Federasyonumuz kurulduğunda “ üzerinde denge kurmaya” çalıştığını iddia edilen Sakarya derneğimiz henüz kurulmamıştı. Samsun derneği kurulduğunda açılışına gitmek için ihtiyaç duyduğumuz araçların temini için aracı olan bu iddia sahibi kardeşimdi ve Sakarya henüz kurulmamıştı. Cengiz Başkan Muğla’da ben Aydın’da idim. İzmir derneği kuruluş çalışmalarına katılmak için tatillerimizi bırakıp İzmir’e koştuk. Rahmetli Erdoğan Akalan İnegöl’den çıkıp gelmişti. Daha Sakarya Derneği kurulmamıştı.  Biliyormusun Sakarya Derneği kurulmadan önce kaç tane Abhaz Derneği Kuruldu. Bilecik, Eskişehir, Bursa, Kocaeli Abhaz Dernekleri. Federasyon kurucularını saymıyorum. Tokat, Yozgat, Adana, Sinop Abhaz/Abaza Dernekleri kuruldu. Düzce ve Sakarya’ya ayıp mı ettiler. Karaelmas Derneği Kurulduğunda Başta Abhazya olmak üzere Türkiye ayağa kalktı. Saygısızca mı oldu? Ahmet Hapat dönemi hariç federasyon kuruldu kurulalı Düzce kökenli kardeşlerimiz genel başkan oldu. Ama Düzce Abhaz Derneği bu kardeşlerine hiçbir zaman sahip çıkmadı.  Her genel kurul öncesi görevini tamamlayıp nöbeti devredecek olan genel başkanlarımız bazı arkadaşlarımızı göreve davet ettiler ama bu arkadaşlar tarafından kabul görmedi.

 

Şimdi üç adaylı 8. Olağan Genel Kurulumuzu yapıyoruz. Adayların üçünü de tanıyor biliyoruz. Kazanan arkadaşımıza Allah kolaylık versin.

 

Adaylardan Hasan Konca diye bir başkanımız Genel Başkanlığa talip oldu. Kocaeli Abhaz Derneğinin kurucu başkanı olan başkanlık tecrübesi bulunan, Kocaeli’nde camiamıza kazandırdığı eserlerle toplumuzun taktirini kazanan bu güzide kardeşim benim gönlümdeki genel başkan. Kazanır kaybeder bilmem taktir halkımızın. Bu güne kadar bu kurullarda görev yapmış her bir kardeşimin önünde arkasında değil yanında oldum ömrüm yettiğince yeni seçilecek genel başkanın da yanında olacağım.

 

Kim kimin üzerinde “denge “kurmaya çalışırsa çalışsın. İnşallah yeni yapılanmalarla birlikte 81 Vilayette teşkilatlanmayı gönülden arzu ediyorum.

 

Kongre toplumumuza hayırlı olsun.

Özen Sanbay AtsanbaBu yazı 972 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI