Bugun...


Ali İhsan Aksamaz

facebook-paylas
Her Anadil Kutsaldır. Lazca Öğrenelim
Tarih: 04-02-2024 10:29:00 Güncelleme: 04-02-2024 10:30:00


ვისწავლოთლაზური! / Lazca Öğrenelim!”

 

 

Dilbilimci NatiaPoniava’nınLazca ders kitabı Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te yayınlandı: ვისწავლოთლაზური!/ DoviguratLazuri/ Lazca Öğrenelim”.  Kitap, Art̆anuci Yayınevi’nden çıktı.

NatiaPoniava’nın bir diğer çalışması: “Megrelce Öğrenelim!/ “ვისწავლოთმეგრული!” (2021)

 

Dilbilimci NatiaPoniava,  “Lazca Öğrenelim/ Lazuri Dovigurat” adlı bu yeni kitabına ilişkinşunları söyledi:

“Lazca Öğrenelim/ Lazuri Dovigurat” adlı kitabım,Gürcüce bilenler için hazırlandı. Türkiye’de Lazcayı öğretmeye, öğrenmeye yönelik farklı kitaplar mevcut. Ancak Gürcistan’da şimdiye kadar böyle bir kitabımız yoktu. Bu kitabım 270sayfa. Kitapta 30 ders yer alıyor.Her dersin bir gramer ve bir de konuya göre sözlük bölümü var. Gramer bölümündepratiğe ilişkin alıştırmalar da yer alıyor. Konuya göre sözlük bölümünü, bu kelimelerle oluşturulmuş bir diyalog veya bir metin takip ediyor. Kitabın beşinci bölümden sonra her derste atasözleri ve çeşitli özlü deyişler, onuncu bölümden sonra da şiirleryer alıyor. Kitapta bir de genel Lazca- Gürcüce ve Gürcüce- Lazca bir sözlük yer alıyor. Bu iki sözlük, kitabın içinde kullanılan bütün kelimeleri kapsıyor. “Lazca Öğrenelim/ Lazuri Dovigurat”adlı çalışmamın bir CD’si de var.”

Gürcistan vatandaşları için Art̆anuci Yayınları’ndan daha önce çıkan Gürcüce açıklamalı diğer Lazca çalışmalar: (İrine Asatiani, 2012): “Lazca Metinler” ile “Lazca Sözlük”; (TeaK̆alandia, 2008): “Lazca Metinler”; NodarK̆ak̆abaže, 2018): “Lazca Metinler”

+

(Önerilen Okumalar: Givi G. Karçava: “Megrel mutfağı, dünyanın çok zengin mutfaklarından biri!”, 27 IV 2021, sonhaber.ch/ gurcuhaber.com/ circassiancenter.com.tr; Givi G. Karçava: “Bir dilde başka dillerden ne kadar çok ödünç kelime varsa, o dilin o kadar eski,  zengin ve bir kültür dili olduğunu anlayabiliriz!”, 6 V 2021, sonhaber.ch/ gurcuhaber.com/ circassiancenter.com.tr/ hyetert.org; Givi G. Karçava:  “Kâzım, kültür devrimi yapan bir insandı!”, 13 V 2021, sonhaber.ch/ gurcuhaber.com/ circassiancenter.com.tr; Givi G. Karçava: “Kardeşliği canlandırmak istiyorum!”,  22 V 2021, sonhaber.ch/ gurcuhaber.com/ circassiancenter.com.tr; “Hayvan Çiftliği” Megrelce olarak yayınlandı”, 16 XI 2020, sonhaber.ch/ circassiancenter.com.tr/ gurcuhaber.com; “İlk Gürcüce- Megrelce Sözlük Yayınlandı”, 11 I 2021, sonhaber.ch/ circassiancenter.com.tr/ gurcuhaber.com; İosebŞengelia: “Yaşlılarımızdan masal, şiir ve mitolojiye ilişkin bilgiler derliyorum!”, 11 XI 2023, sonhaber.ch/ circassiancenter.com.tr; İosebŞengelia: “Aynıakrabadankızveoğlanınevlenmesibüyükbirgünahsayılıyor!”, 17 XI 2023, sonhaber.ch/ circassiancenter.com.tr; İosebŞengelia: “GünümüzdeMegrelya’daancakbirkaç aba ustasıbulabilirsiniz!”, 22 XI 2023, sonhaber.ch/ circassiancenter.com.tr; İosebŞengelia: “Hasta birisinin avlusunda horoz ötünce kötüye işaret sayılıyor!”, 24 XI 2023, sonhaber.ch/ circassiancenter.com.tr; İosebŞengelia: “Lazca, MegrelceveSvancagündengüneölüyor!”, 1 XII 2023, sonhaber.ch/ circassiancenter.com.tr; “Megrelce dergi çıktı: “Skani”/ “სქანი”,16 V 2020, sonhaber.ch/ circassiancenter.com.tr/ gurcuhaber.com; “Megrelce Televizyon- AK̆A T̆V Bir Yaşında!”, 20 VII 2023, sonhaber.ch/ circassiancenter.com.tr; NatiaPoniava: “Biz Gürcistan’da, siz Türkiye’de dilimizi yaşatalım; bunu yapabiliriz!”, 23 II 2021, sonhaber.ch/ gurcuhaber.com/ circassiancenter.com.tr; NatiaPoniava: “Anadilimiz kaybolursa, kimliğimiz de yavaş yavaş kaybolacak!”,  03 XI 2023, sonhaber.ch/ circassiancenter.com.tr/ gurcuhaber.com; “ვისწავლოთმეგრული! /Megrelce Öğrenelim!”, 17 II 2021, sonhaber.ch/ circassiancenter.com.tr)

+

ვისწავლოთლაზური! / LazuriDovigurat!

 

Lingvist̆iNatiaPoniavaşiLazuridersişiketabigamiçkvinuGurcistanişinananoğaTiflisis: “ვისწავლოთლაზური! / LazuriDovigurat!/ Lazca Öğrenelim!”NoçalişekogamaxtugamamçkumaleArt̆anucişen.

Lingvist̆iNatiaPoniavakağaniketabişeneşo miʒ̆u:

“Lazuri Dovigurat” Kortuli nena na uçkinanpeşeni iç̆aru. Turkonas çkvadoçkva sup̆arape koren Lazuri doguruşeni, ama Okorturas hakşakis amk̆ata sup̆ara va miğut̆es. Sup̆ara çkimi 270 gverdoni ren. 30 dersi gežin. İri dersis grameri do temat̆uri zit̆apeşi noʒ̆ile uğun. Gramerişi noʒ̆iles p̆rakt̆iğiti koren, temat̆uri zit̆apeşi noʒ̆iles zit̆apeşk̆ule ha zit̆apeten ç̆areli dialogi vana t̆ekst̆i naqonen. Maxutani dersişk̆ule iri dersis p̆ap̆upeşi zit̆ape do notkvamepe, mavitani dersişk̆uleti leksepe miğunan. Sup̆aras, doloxe muşi na ixmaru, zit̆apeşi nenapuna numʒxun, Lazur- Kortuli do Kortul- Lazuriti.  “Lazuri Dovigurat” sup̆ara çkimişi audiyoversiyonitikoren.”

+

ვისწავლოთლაზური! / ლაზურიდოვიგურათ!”

 

ლინგვისტინათიაფონიავაშილაზურიდერსიშიქეთაბიგამიჩქვინუგურჩისთანიშინანანოღათიჶლისის: “ვისწავლოთლაზური! / ლაზურიდოვიგურათ!” ნოჩალიშექოგამახთუგამამჩქუმალეარტანუჩიშენ.

ლინგვისტინათიაფონიავაქაღანიქეთაბიმუშიშენეშომიწუ:

 

“ლაზური დოვიგურათ” იჭარუქორთული ნენა ნაუჩქინანფეშენი. თურქონას ჩქვადოჩქვა სუპარაფე ქორენ ლაზური დოგურუშენი, ამა ოქორთურას ჰაქშაქის ამკათა სუპარა ვა მიღუტეს. სუპარა ჩქიმი 270 გვერდონი რენ. 30 დერსი გეძინ. ირი დერსის გრამერი დო თემატური ზიტაფეში ნოწილე უღუნ. გრამერიში ნოწილეს პრაქტიღითი ქორენ, თემატური ზიტაფეში ნოწილეს ზიტაფეშკულე ჰა ზიტაფეთენ ჭარელი დიალოგი ვანა ტექსტი ნაყონენ. მახუთანი დერსიშკულე ირი დერსის პაპუფეში ზიტაფე დო ნოთქვამეფე, მავითანი დერსიშკულეთი ლექსეფე მიღუნან. სუპარას, დოლოხე მუში ნა იხმარუ, ზიტაფეში ნენაფუნა ნუმცხუნ, ლაზურ-ქორთული დო ქორთულ-ლაზურითი.  „ლაზური დოვიგურათ“ სუპარა ჩქიმიში აუდიჲოვერსიჲონითიქორენ.”

 

 

 

Derslerin ses kayıtları : https://www.youtube.com/@ArtanujiPublishing/videos

 

 

aksamaz@gmail.comBu yazı 360 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI