Bugun...Dünya Abhaz Diasporası Temsilcilerinden Ortak Çağrı

Moskova Abhaz Diasporası oluşumunun 60. yıl dönümü vesilesiyle gerçekleşen kutlamalar sırasında, Abhaz diasporalarının önde gelen temsilcilerinden Atanur Akhusba, Beslan Agrba, Mussa Ekzekov, Inal Ardzınba, Otar Arshba, Gari Delba, Oleg Bartsits, Ahra Tsveyba ve Denis Tsargush bir araya gelerek; Abhaz Diasporasına ortak çağrıda bulundular.

facebook-paylas
Güncelleme: 01-04-2018 09:54:11 Tarih: 27-03-2018 13:02

Dünya Abhaz Diasporası Temsilcilerinden Ortak Çağrı

Dünya Abhaz Diasporası Temsilcilerinden Ortak Çağrı

 

Moskova Abhaz Diasporası oluşumunun 60. yıl dönümü vesilesiyle gerçekleşen kutlamalar sırasında, Abhaz diasporalarının önde gelen temsilcilerinden Atanur Akhusba, Beslan Agrba, Mussa Ekzekov, Inal Ardzınba, Otar Arshba, Gari Delba, Oleg Bartsits, Ahra Tsveyba ve Denis Tsargush bir araya gelerek; Abhaz Diasporasına ortak çağrıda bulundular.

 

İmzalanan Tam Metin:

 

Biz, Abhaz Diasporalarının temsilcileri;

25 Mart 2018’de Moskova şehrinde gerçekleşen Moskova Abhaz Diasporası’nın 60. yıldönümü etkinliklerinde toplanarak;

Abhazya’nın gelişmesine ve refahına katkıda bulunma arzusu ve duygusu ile birleşerek;

 

Anavatanımızın gelişmesi ve yeni olumlu eğilimlerin şekillenmesi için Dünyadaki bütün Abhaz ve Abazinlerin beraberliğinin vazgeçilmez unsuru olduğuna inanmış bulunarak; kendi sorumluluğumuzun ve tüm Abhazya halkı ile bütünlüğümüzün farkında olarak; Dünya’nın dört bir yanında yaşayan kardeşlerimize hitap etmekteyiz.

 

2018 yılı, Apsny’mız için özel ve belirleyici bir yıldır. Abhazya Halkı bu yıl, Bağımsızlık Savaşı’ndaki Zaferi'nin 25. yıldönümünü, stratejik ortağımız Rusya’nın devletimizin bağımsızlığını tanımasının 10. yıldönümünü ve büyük devlet adamı Nestor Lakoba'nın doğumunun 125. yıldönümünü kutlamaktadır. Ve bugün, Moskova'da yapılan ilk Abhaz Diaspora toplantısının üzerinden 60 yıl geçtiği gündür.

 

Yaşadığımız tarihsel an, halkımızın bağımsız kalkınma mücadelesinin bazı sonuçlarını özetlememize ve geleceğe bakmamıza olanak tanıyor.

 

Bugüne kadar geçtiğimiz bağımsızlık süreci içerisinde Abhaz halkı muazzam, sıkı sınamalardan geçti. Tarihin dönüm noktaları, halkımızın kendi bilgeliğini, cesaretini ve sorumluluklarını kanıtladığı dönemlerdir. Geleneklerimize ve değerlerimize bağlılık; toplumumuzu koruyup, binlerce yıllık tarihimizde sürekliliğini sağlamıştır.

 

Halkımızın, savaş ve barışın okunduğu meydanlara karşılık vermesini sağlayan, dayanışmamızdı. Önümüzdeki yıllarda birlikteliğimizi yeni zaferler adına güçlendirmemiz gerekiyor – bu sefer barışçıl hayatta.

 

Bugün Abhazya tarihi yol ayrımı ile yüzleşmektedir - yakın gelecekte ortak kaderimizin ne olacağını belirlememiz gerekir. Abhazya'yı başarılı ve müreffeh ülke olarak görmek istiyoruz. 21. yüzyılın ekonomik ve sosyal problemlerinin çözülmesi yeni yaklaşımlarla mümkündür. Günümüzün küresel rekabeti içerisinde, ilerici bilgi ve salahiyetleri olan kişiler önemli rol oynarlar. Bu kişilerle teknolojik, idari ve insan kaynakları bazında verimlilikte artış sergilenir. Bu kişilerin tümü, Anavatan'a karşı sorumludur ve gerekeni yapacaktır. Böylece, halkımız 21. yüzyılın kilit vazifesi olan gelişim paradigmasını ileri taşıma şansını bulacaktır.

 

Gereklilikler ve önemli amaçlar hayatımızı özel anlamla doldurmaktalar. Sorumluluk almak, karmaşık fakat ulaşılabilir hedefleri koymak, düşüncenin ürkekliğine izin vermemek ve her zaman ilerlemek gerekir. Böylece hayalini kurduğumuz Abhazya'yı, dünyanın her yerinden insanların ziyaret etmeye çalıştıkları yeni Abhazya'yı, hepimizin gurur duyacağı ve koruyacağı ülke’yi yaratacağız. Önümüzdeki yıllar halkımızın alacağı zaferlerin devri olmalıdır. Bunu başarmak adına toplumun ortak eylem planını şekillendirmek gereklidir.

 

Bu bağlamda, ülkemizin 2025 yılına kadar stratejik kalkınma rotasının geliştirilmesi konusunda Anavatanımızda geniş çaplı toplumsal istişareleri tetiklemekteyiz. "Strateji - 2025" ulusal forumlar dizisi halkımızın esans türünden sosyo-ekonomik ve insani sorunları tespit etmeye ve bunların çözümü için en iyi mekanizmalar sunmaya müsade edecektir. Apsnı’mızın kaderini düşünen herkesi – gazi, sosyal ve politik örgütleri, sendikalar ve yerel dernek temsilcilerini, girişimcileri, bilim adamlarını, devlet organlarında ve medya’da çalışanları, ayhabılarımızı ve aydınlarımızı, tüm diasporayı, diasporadaki genç liderleri, Abhazya’nın genç liderlerini ve bütün soydaşlarımızı tüm istişare ve tartışmalara katılmaya davet ediyoruz. İsteyen herkes kendisini ifade edebilir, sorunları ortaya koyup bunlara çözüm yolları önerebilir. Abhazya'nın kararlı adım atmasını sağlayacak eylem planına ihtiyacımız var. Ülkenin her tarafında gerçekleşmesi planlanan forumların amacı 'toplumsal güçler tarafından desteklenen eylem programları oluşturmak ve hayata geçirmek' olmalıdır. İlerici ulusal stratejinin geliştirilmesi, uzun vadeli hedeflerinin zamanla gerçekleşmesine yol açacaktır.

 

Abhaz diasporaları tarihte hep büyük rol oynadılar ve bugünlerde de Abhazların birleşmesi ve Abhaz kimliğini koruma gibi önemli misyonu yerine getirmekteler. Tarihsel Anavatanımıza olan vazifemizi kabul ederek, Abhazyalıları ve dünyanın dört bir yanındaki yurttaşlarımızı, devletimizin ekonomik ve sosyal gelişimi üzerine ve bunun yanında yoksulluk ve işsizlikle mücadele konusunda düşünmeye ve fikir üretmeye çağırıyoruz.

 

Bir, dik ve hep beraber olacağız. Hep emin bir şekilde ileriye doğru yürüdük, yürümekteyiz, yürümeye devam edeceğiz. Tek takım olarak çaba göstermeliyiz.

 

Her birimiz, savaşta ölenlerin hatırasına, çocuklarımız, ailelerimiz ve devletimizin geleceği uğruna, Apsny'nın kalkınma hedefine ulaşmak için güç, bilgi, yetenek ve deneyim vermeye hazır olmalıyız.

 

25 Mart 2018 / Moskova

 

Atanur Akhusba, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı, Beslan Agrba, Moskova Diasporası Başkanı, Mussa Ekzekov, Dünya Abhaz Abaza Halkı Başkanı, Inal Ardzınba, Rusya Federasyonu Cumhur Başkan'ın idaresinin SNG ülkeler ile sosyal ve ekonomik ilişkiler geliştirme bölüm başkanı. Rusya Cumhur Başkan'ın danışmanı Surkov’un birinci yardımcısı. Otar Arshba, Rusya Federasyonu Parlamento Üyesi (Millet Vekili), Gari Delba, İş Adamı, Oleg Bartsits, Rusya - Abhazya Ticaret Temsilcisi, Ahra Tsveyba Profesyonel Futbolcu,  Denis Tsargush Serbest Stil Dünya Şampiyonu HABER VİDEOSU

Bu haber 3045 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI