Bugun..."Lıhnıaşta"da Ağır Hasara Uğrayan Kafkas Ihlamuru ( Lınde ) Abhaz Ağaç Uzmanları Tarafından Kurtarılmaya Çalışılacak

5 Nisan 2023'de kimliği belirlenemeyen Vandallar tarafından 150 yılı geçkin ağaç ağır hasara uğratıldı

facebook-paylas
Tarih: 18-06-2023 21:17


"Lıhnıaşta"da Ağır Hasara Uğrayan Kafkas Ihlamuru ( Lınde ) Abhaz Ağaç Uzmanları Tarafından Kurtarılmaya Çalışılacak

 

Apsnypress’den çeviri Agumaa Necdet Akoğlu

 

Abhazya Ekoloji Enstitüsü Müdürü Roman Dbar, Lykhnashta'da katledilen tarihi  Kafkas Ihlamuru ağacını yerinde incelemeye  gelen Cumhurbaşkanına ağacın durumu hakkında bilgi verdi.

 

5 Nisan 2023'de kimliği belirlenemeyen Vandallar tarafından 150 yılı geçkin ağaç ağır hasara uğratıldı “Hasar maksimumdu. Ağacın içi tamamen boş, kocaman bir oyuk var. Ağacın çekirdek yapısı tamamen boşalmış. Ağacın tamamı sadece canlı kalan dış kabuğa tutunuyor olmasıydı, maalesef bir daire şeklinde kesilmiş ve hiçbir yerde özsuyunun yukarı ve aşağı hareket etmesine izin verecek damarlar yok edilmiş, bu nedenle ıhlamurun korunma şansı minimum durumda olup atıl bir vaziyet almıştır.

 

Dbar'a göre, Abhaz aşı uzmanları tarafından ağacın kendisinin kısa, kalem kalınlığında, her iki yanından sıyrılmış dalları, yani genç sürgünler yaptırıp, kabuğu yukarıdan ve aşağıdan hareket ettirmek ve her 5 cm'de bir yaklaşık 100 veya 150 tane sürgün kalem aşısıyla ağacı kurtarabiliriz görüşündeyim dedi.

 

Suhum. 7 Nisan 2023. Apsnypress .
Bu haber 453 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ABHAZYA'DAN Haberleri

YUKARI YUKARI