Bugun...Kesipha Elif Anıtı Törenle Açıldı.

İçerisinde sergi alanı, sürgün rotası, anıt eser ve sürgünün izlerini taşıyan mağara ile tarihte yaşanmış bu acı olayı gelecek nesillere de aktarmayı hedeflendi.

facebook-paylas
Tarih: 18-06-2023 21:34

Kesipha Elif Anıtı Törenle Açıldı.

21 Mayıs 1864 Sürgün Anma Etkinliği Karaağaç Köyü ve Babalı Sahillerinde Yapıldı.

 

Gününde ve yerinde anlayışı ile Abhazya ile eşzamanlı olarak sürgünün 159. Yılı Kocaeli Karaağaç Köyü ve Babalı Sahillerinde anıldı.

 

Atsanba Özen Sanbay

Kocaeli

 

Sürgünün 159. Yılı anma etkinliği Kocaeli Karaağaç Köyünde saat: 16,00 de atalarımızın mezarları başında başladı. Kuran-ı Kerim okuması sonrası sürgün yolunda şehit düşen atalarımıza dualar edildi. Çok sayıda katılımcı atalarını yâd edip gelecek üzerine düşüncelerini ifade etti. Yapılan ufak bir ikramdan sonra kaidesi ile birlikte yaklaşık 10 metreyi bulan Kesipha Elif Anıtı açılış tören için Babalı Sahiline geçildi.

Saat 18,00 gibi Babalı sahilinde toplanan binlerce soydaşımız anıtın açılışı törenine iştirak etti.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan ve Yöneticileri, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü, Kandıra Belediye Başkanlığı ve Abhazya Cumhuriyeti Parlamento Başkanı, Parlamenterler, Sohum Üniversitesi Öğretim Görevlileri, Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi ve yardımcıları, Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkan ve Yöneticileri Federasyon üyesi olan, olmayan derneklerimizin başkan ve yöneticileri, Dünya Abaza Kongresi Türkiye Yöneticileri, Uluslararası Kafkas Derneği Başkan ve Yöneticileri ile Kocaeli’nde faaliyet gösteren Ketence Kafkas Kültür Derneği Başkan ve yöneticileri ile dernek üyesi olan olmayan halkımızın katılımı ile Sürgün Anıtı açılış töreni gerçekleşti. 

 

Kesipha Elif Anıtı Törenle Açıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN anıt açılışı nedeniyle yaptığı konuşmada

Çerkes kardeşlerimizin 159 yıl önce yaşadığı büyük acıyı bugün bir kez daha yüreğimizde hissettik.  Karadeniz’in soğuk sularında şehit olan büyüklerimizin acılarının hafızalarımızda canlandığı bir güne daha tanıklık ettik.  Üzerinden 159 yıl geçmesine rağmen o günlerde yaşanan acı olayları zihnimizde taze tutuyoruz. Geçmişte yaşanan bu acı olayları unutmamak ve unutturmamak için  üzerimize düşen görevi yerine getirmeye gayret ediyoruz.

 

Tarihini unutmamak, tarihten ders almayı, hem istikbal hem istiklal için büyük kıymette görüyoruz.

 

Bu bilinçle Babalı sahilimizde Kafkas hakları sürgününün izlerini taşıyan hafıza mekanını bölgemize kazandırmış bulunuyoruz.

 

İçerisinde sergi alanı, sürgün rotası,   anıt eser ve sürgünün izlerini taşıyan mağara ile tarihte yaşanmış bu acı olayı gelecek nesillere de aktarmayı hedefliyoruz.

 

Biz atalarımızın bıraktığı mirasa nasıl sahip çıktıysak, gençlerimiz de aynı gurur ve onurla geleceğe taşısın istiyoruz. Ve hep birlikte tarihimizle geleceğe yürümek için çalışmayı sürdürüyoruz.

 

Bu vesile ile bir kez daha ana vatanları Kafkasya’dan sürgün edilen Çerkes kardeşlerimizi acının yıl dönümünde rahmetle yâd ediyorum.

 

Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın. Birliğimizi beraberliğimizi daim eylesin.

 

Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Sayın İbrahim Ayuzdba

“ Bu acı günü bizlerle paylaşan kıymetli kardeşlerim, soydaşlarım, hanımefendiler, beyefendiler

Çerkes Halkının 19. Yüzyılda bitmek tükenmek bilmeyen savaşlar sonucunda yaşadığı büyük trajedi; onulmaz yaralarla birlikte tarihin kara sayfaları arasında yerini almış bulunuyor.

Bağımsızlığını korumak için cansiperane mücadele eden kahraman atalarımız, dönemin büyük devletlerinin devasa askeri güçleri karşısında, ne yazık ki daha fazla dayanamadılar.

Kırıla kırıla tüm güçlerini kaybettiler... Toplum olarak yarınlara güvenle bakabilmek ve aynı acıları yeniden yaşamamak için geçmişte yaşananları unutmamalı, tarihten ders çıkarmalı, birlik ve dayanışmamızı koruyarak söz birliği, el birliği ve işbirliği içerisinde, geleceğimizi emanet edeceğimiz yeni kuşakları yetiştirmeliyiz…

İçinde bulunduğumuz yüzyılda nerede olursak olalım, her birimiz, ulusal varlığımızı, ancak ve ancak “ anavatanımızda koruyabileceğimiz “ bilincine vararak, güçlerimizi birleştirmeli, dilimizi, kültürümüzü ve ulusal değerlerimizi her daim gözümüz gibi korumalıyız.

Devletimizin geleceğinin inşasında ve gelişmesinde bundan böyle hep birlikte mücadele edebilmek en temel arzumuzdur. Bu yüzden böylesi acı bir günde hep birlikte yeniden haykırıyoruz.

Kahrolsun insanlığın düşmanı acımasız savaşlar, yaşasın birlik ve beraberliğimiz.”

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sayın Maharia Murat Gümüş

Değerli büyüklerim, kıymetli misafirler, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Atalarımızın 159 yıl önce anayurtlarından koparılan 1.5 milyondan fazla soydaşımızın sürgüne maruz bırakıldığı 500 bini aşkın insanımızın göç yollarında açlık ve salgın hastalık gibi nedenlerle hayatlarını kaybettiği, insanlık onurunun ayaklar altına alındığı, insanlık adına dünya tarihinin de ayıpladığı acı bir günümüzdür. Bugün matem günümüzdür.

Ayni zamanda bugün, yok edilmeye çalışılan halkımızın direnmeye, ayakta kalma mücadelemizin gösterildiği dayanışma günüdür.

Değerli Misafirler Sürgün esnasında Karadeniz’in hırçın sularında açlık ve hastalıktan ölen çocuklarını denize atmasınlar diye sanki yaşıyormuş gibi davranarak yol boyunca ninni söyleyen annelerimizi, bu topraklara ayak basan kederli atalarımızı bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz, ruhları şad olsun.

Kıymetli Misafirler,

Abhaz Dernekleri Federasyonumuza bağlı 20 Abhaz derneğimizden ve Anadolu'nun her kösesinden gelen soydaşlarımızla bu acı günümüzü birlikte idrak ediyoruz. Kafkas Halklarının yasadıkları bu trajedi dünyada esi benzeri olmayan büyük bir felakettir. Bu trajedi sadece bu sahillerde değil, Trabzon limanından Varna'ya kadar tüm sahil ve yollarda yaşanmıştır.

Saygıdeğer Misafirler,

Su gerçeği de biliyoruz ki, Abhazlar dünyanın en eski medeniyetine sahip Kafkas Halklarındandır. Bu günkü anavatanları Abhazya insanlık tarihi ile birlikte var olmuştur.

Abhaz Halkı insanlığın varoluşundan bu yana Abhazya’yı anayurt bilmiş ve hep orada yaşamıştır.

Tüm istila işgal ve saldırılara rağmen yüksek ve soylu medeniyetleri, köklü sosyo- kültürel güçleri ve bağları sayesinde; varlıklarını, benliklerini daima korumuşlardır.

 Özgürlüklerini, millet olma bilincini bugüne dek muhafaza etmişlerdir. Bugün 159 yil önce Çarlık Rusyasının acımasız saldırısına maruz kalan Abhazlar, ve Kuzey Kafkasyalı can kardeşlerimiz aynı acıyı ve kaderi paylaşmışlardır. Bugünde yine burada anma günümüzde kardeş halklar olarak birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde varlığımızı sürdürüyoruz.

Abhazlar olarak, göç etmek zorunda kaldığımız Osmanlı topraklarını yurt edinmiş Anadolu topraklarını vatan kabul ettik. Türkiye Cumhuriyetinin kurulusunda her Anadolu insani gibi atalarımız da büyük fedakârlıklar göstererek bugünkü Cumhuriyetimizin asli kurucu unsuru olmuşlardır.

Abhazlar, Kuzey Kafkas halkları olarak bununla da daima gurur duymaktayız.

Türkiye'de yasayan Abhazlar olarak Abhazya'ya olan özlemimizi, bağlarımızı hiç bir zaman yitirmedik. Burada Babali sahilinde yaşanan acılarımız hiç dinmediği ve unutulmadığı gibi Abhazya ile olan ortak hislerimizin paylaşılmasında da daima köprü vazifesi görmüştür.

Abhaz diasporası olarak bizlere düsen görev; dünyanın kabul ettiği yüksek ve asil kültürümüzü, dünyanın en eski konuşma dillerinden olan Abhazcamızı, medeni âlemin ulaşmak istediği saygı-sevgi ve hoşgörü gibi âli değerleri daima bünyesinde barındıran örf-adet ve geleneklerimizi ve millet olma bilincimizi unutmamamızdır.

Kıymetli Misafirler,

Huzurlarınızda sunu da söylemeden geçemeyeceğim; 159 yıl önce atalarımızın yasadığı adeta bu yok edilişe varan saldırıların yarattığı ağır trajedinin tüm dünya ülkelerince kabulünü ve hakkin teslimini istemek, Abhaz diasporası olarak beklentilerimiz arasında olduğunu özellikle belirtmek isterim.

Son olarak, bu yas günümüzde, birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde ayni ruhu taşıyor olmamızın görülmesi, hepimizi geleceğe dair umutlandırdığını ve mutlu ettiğini de vurgulamak isterim.

Konuşmamı burada bitirirken hepinizi tekrar saygıyla selamlıyorum…

 

Abhazya Cumhuriyeti Yoğun İlgi Gösterdi

 

Abhazya Cumhuriyeti Parlamento Millet Vekilileri Alhas Bartsits, Kan Kvarçiya, Aslan Lakoba, Temur Şergeliya, Alisa Gulariya

Suhum Belediyesi Meclis üyeleri

Başkan -Dmitriy Osiya, Aşuba Said, Alkas Jiba , İnal Tujba

Abhazya Cumhuriyeti Dırmit Guliya adını taşıyan Bilim ve Araştırma Enstitüsü Müdürü Doçent Tarihçi Arda Aşuba

Abhazya Devlet Televizyon Başkanı İrina Agırba

Abhazya Cumhuriyeti Devlet Televizyonu ve Radyo Gazeticisi Sırma Aşuba

Abhazya Cumhuriyeti  Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Vadım Haraziya, Yardımcısı Bastakua Agırba, Geri Dönüş Devlet Fonu Müdürü Enver Çamagua, Geri Dönüş Devlet Komitesi, Hukuk Bölümü Başkanı- Aslan Sanguliya, Sayın Diana Pilya, Abhazya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı  Sayın Lev Kvitsiniya, Abhazya Cumhuriyeti AFAD Bakanı

 

Anıtı Kocaeli Abhaz Derneği Başkanımız Sayın Kardia Hasan Konca Başkanımızın ısrarlı girişimi ile toplumumuza kazandıran Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN’a Anıtın sanatsal yapımı, tarihi materyallerini hazırlayan Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’ne, Kesipha Elif’in hikâyesini Beygua Ömer Büyüka’dan alarak toplumumuzun hafızasına aktaran Papapha Mahinur Tuna’ya gizli, saklı tüm emek sahibi kişi ve kurumlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

 

Abhaz Postası-Apsua Gündem Yayın Kurulu

Atsanba Özen Sanbay – Agumaa Necdet Akoğlu
Bu haber 519 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI YUKARI