Bugun...


Erol Kılıç Kutalia

facebook-paylas
ÇERKESLERİN ÜRDÜN TOPLANTISI GERİLİM YARATTI TANSİYON YÜKSELTTİ
Tarih: 18-11-2019 15:41:00 Güncelleme: 18-11-2019 15:41:00


ÇERKESLERİN ÜRDÜN TOPLANTISI

GERİLİM YARATTI TANSİYON YÜKSELTTİ

 

Ürdün Haşimi krallığının başkenti Amman’da, Ürdün Çerkes Yardım Derneği ev sahipliğinde 28-29 Ekim 2019 tarihlerinde Kafkas Halklarına yönelik bir toplantı yapıldı.

Toplantıya Türkiye diasporası olarak Çerkes Dernekleri Federasyonu katıldı. Toplantıya Gürcistan'ın Amman konsolosunun da dahil olması büyük bir gerginlik yarattı.

Bu toplantı bir daha gösterdi ki Kafkas Dernekleri Konfederasyonun kurulma zamanı gelmiştir ve geçmektedir.

Dünyada ve Türkiye’de eğitim düzeyi en düşük halk olarak gösterilen Rom,Lom, Dom, Migrip, Abdal boylarından oluşan Çingene halkları Roman Dernekleri Konfederasyonu kurmuş bulunmaktadır.

Türkiye’de ise en eğitimli halklar arasında gösterilen Kuzey Kafkas Halkları hala kendi konfederasyonunu kişisel egolar ve sürtüşmeler yüzünden kuramamışlardır.

Türkiye’de yaşayan Acaralı Gürcü kardeşlerimizin hiçbiri eline silah alıp Gürcistan’a gidip Abhazlara karşı silah kullanmadıklarını dikkate almalıyız.

Türkiye’de yaşayan Acaralı Gürcü kardeşlerimiz Abhazya'ya savaşa gitmediler. Çünkü Abhazya onların anavatanları değildi onların anavatanları Acaristan dı.

Ülkemizde yaşayan Abhaz, Oset, Çerkes halkı Acaralı Gürcülerden kız aldılar, kız verdiler.

Türkiye’de Gürcü kökenli yeğenlerimiz var. Gürcistan-Abhazya savaşında bu yeğenlerimiz en az bizim kadar üzüldüklerini gözlerimizle gördük.

Bu yeğenlerimiz Abhazya için yapılan insani yardımlara katıldıklarını yine gözlerimizle gördük.

Almanya da yaşayan, Sakarya Hendek Cgerda Soğuksulu böyle bir yeğenimiz olan değerli büyüğümüz Hayrettin Çelik bir gün Cgerda Soğuksuda beni Kafkas Abhazya Dayanışma Komitesi üyesi olduğumu bildiğinden bana şöyle dedi:

-Erol; ben Almanya da hem Abhazlar hem Gürcülere yardım ettim, ne dersin dedi. Bende ona şöyle cevap verdim;

-Evet, abi iyi yaptın, duyarlılığın için teşekkür ederim dedim.

Biz Kafkas Abhazya Dayanışma Komitesi olarak Acaralı Gürcü kardeşlerimiz üzülmesin diye hiçbir zaman bize Gürcistan ve Gürcüler saldırdı demedik.

Bize saldırıp savaşı başlatanlar için Tiflis Yönetimi dedik.

Savaş döneminde Acara Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aslan Abaşidze'nin demokratik, barışçı savaş karşıtı tutumunu da unutmadık.

Biz Gürcüler ile aynı coğrafyayı, aynı tarihi, aynı kültürü paylaşıyoruz. Gürcülerde bizim gibi bir Kafkas halkıdır. Ancak Tiflis’teki faşist yönetim Abhazya'ya saldırarak savaşı başlattığında sesli, yazılı, görsel kayıtları olan tarihi bir gerçektir.

Amman'da yapılan toplantının ana teması Abhaz, Oset, Adige,Gürcü halklarının problemlerine bakış isede bu organizasyon için ortam,şartlar ve zaman optimal değildi.

Birleşmiş Milletler gözetimi altında Cenevre’de yapılan bunca görüşmelere rağmen ,bunca oturumlara rağmen Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya'ya saldırmamazlık antlaşmasını imzalamaması dikkate  alınmalıydı.

Barış, dostluk ve kardeşlik hepimiz için gerekli ama barış, dostluk ve kardeşlik için önce güven gerekli. Gürcistan saldırmamazlık antlaşmasını imzalamaması nedeni ile güven vermekten uzak bir politika içinde.

Türkiye den bu toplantıya katılan Çerkes Dernekleri Federasyonu da Abhaz ve Oset halkının temsil etme yetkisinin kendilerinde olmadığını dikkate almalıydı. Böyle bir uygulama hukuki literatürde ''Yetkisiz temsil'' olarak adlandırılır.

Türkiye de mevcut dört federasyonumuz bir araya gelip Kafkas Dernekleri Konfederasyonunu kurmuş olsalardı Ürdün Çerkes Yardım Derneğinin bu daveti  konfederasyonda değerlendirilip katılım kararı alınsaydı;

1-Ürdün Amman’daki Gürcistan konsolosluğun katılımı ile yapılan bu toplantıda gerilim olur muydu?

2-Türkiye diasporasında bu toplantı ile ilgili, bazı Abhaz ve Adige kardeşlerimiz arasında tansiyon bu kadar yüksek olur muydu?

Benim âcizane görüşüm ile bu toplantı ile ilgili değerlendirme kurulan Konfederasyonumuzda yapılmış olsaydı ve katılım kararı alınmış olsaydı Amman’daki gerilimde yaşanmayacaktı Türkiye diasporasında tansiyonda bu kadar yükselmeyecekti

Kurulacak Kafkas Dernekleri Konfederasyonu;

-Türkiye diasporasında demografik yoğunluğumuzun bir göstergesi olacaktır

-Konfederasyon Türkiye diasporasında halkımızın birlik, beraberlik ve dayanışmasının bir göstergesi olacaktır.

-Konfederasyon, Türkiye diasporasında halkımızı temsil bazında ''Yetkisiz temsil'' uygulamalarına son verecektir.

BEN, SEN, O DEĞİL

BİZ OLMALIYIZ.

BİZ olmak içinde bir araya gelerek en kısa zamanda Kafkas Dernekleri Konfederasyonunu kurmalıyız.

 Bu yazı 2708 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI