Bugun...


Editör'den

facebook-paylas
Bugün 23 Nisan
Tarih: 23-04-2019 16:26:00 Güncelleme: 23-04-2019 16:43:00


TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği” Abhazya’sız öksüzdür. Biz hala bu kurumdan alacaklıyız.

 

Halkın iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve egemenliğini ilân ettiği tarihtir 23 Nisan 1920. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

 

Atatürk 23 Nisan 1924 de 23 Nisanı bayram olarak kutlanmasına karar vermiş bundan 5 yıl sonra 1929 yılının 23 Nisanında Bayram olarak kutlanmaya başlanmıştır.

 

1979 yılında (SSCB, Irak, İtalya, Romanya ve Bulgaristan) katılımı ile uluslar arası özellik kazanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,1979’dan bu yana TRT’nin organizasyonuyla “TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği” adı altında uluslararası düzeyde kutlanan ilk ve tek çocuk bayramıdır. Birleşmiş milletlerin 1979 yılını “Dünya Çocuk Yılı “ ilan etmesi ile birlikte TRT tarafından bütün dünya çocuklarını kucaklamayı amaçlayan bu projenin kabul edilmesiyle de TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’nin birincisi beş ülkenin katılımı ile Ankara’da düzenlenmiştir.

 

Bu bayrama Abhazya ve onu temsil eden çocuklarının katılması derneklerimiz veya bireysel girişimlerin sonucu birkaç kez İl/İlçe belediyelerinin konukları olarak katılmış, belediyelerin misafiri olmaktan ileri gidememiştir.  O tarihlerde Abhazya’dan gelen çocuklar Anıt Kabir ziyaretlerini gerçekleştirmiş, Atatürk’e olan hayranlıklarını ve saygılarını ifade etmişlerdir.

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu 5 Şubat 2010 tarihinde İstanbul merkez olmak üzere kurulmuş İstanbul Valiliğine yaptığı müracaatla tescil görmüş Türkiye’de yaşayan Abhaz Halkının örgütlü yapılanmalarının çatı örgütüdür.

 

Federasyonumuzun kuruluşundan sonraki ilk kongresinde görev almış büyük bir aşkla işlere koyulmuştum. Federasyonun geçmişte yapmış olduğu işler, yazışmalar vs incelerken benden önceki yönetimde görev yapan Ayuzba Bülent Özbelli’nin TRT Kurumuna Abhazya’nın katılması talebi ile yazışmalar yaptığını gördüm. Sonuçları hakkında Ayuzba Bülent Özbelli’ye hiçbir şey sormadan bir dilekçede ben tanzim ederek TRT ye müracaat ettim. TRT den aldığım yanıt 2012 yılı 23 Nisan etkinliğine katılmak için bir yıl önce Eylül-Ekim aylarında müracaat edileceğini öğrendim. Artık 2013 yılı 23 Nisan etkinliği için Abhazya Cumhuriyeti Devletinin davet edilmesini talep etmek için ayları beklemeye başladım. Eylül 2012 yılında 2013 de İzmir de yapılacak etkinliğe Abhazya ve çocuklarının katılması talebi ile yazışmaları yaptım. TRT tarafından organizasyonları yapılan “TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği” etkinliğine davet edildiğimiz yazı elime ulaştığı zamanki sevincimi kelimeler ile asla anlatamam. Hemen Genel Başkanım Akhusba Feridun Aksoy’u Genel Sekreterim Aşıpha Ülkü Yıldız’ı ve diğer Yönetim Kurulu üyelerimi aradım. TRT ABHAZYA’YI DAVET ETTİ.

 

O sıralar Abhazya’nın Türkiye Temsilcisi Sayın Vladimir Ayuzba ile bu gelişmeleri konuşurken onun da ne kadar mutlu olduğunu kelimeler ile izah edemem. Öte yandan her zaman olduğu gibi Gürcü lobisinin her hangi bir girişimde bulunmasını ötelemek için daveti açıklamamış onlara fırsat vermemiştik.

 

Davet mektubunu aldım ve hazırlıklara başladık.

Katılım koşulları, konuşmacılar devletin her kademesinde kiminle konuşulacak, kim kime ne hediyeler takdim edecek, Kim Vali, Belediye Başkanı, Başbakan, Cumhurbaşkanı ile konuşacak, tokalaşacak huzura kim çıkacak pasaport bilgileri, Bizden yardımcı olacak arkadaşlarımızdan yanlarında kimler olacak, hangi otellerde kalınacak, hangi oyunu nerede sergileyecekler CD leri hazırlanıp pasaport ve fotoğrafları ile birlikte TRT kurumuna verdik. Bu işlemleri o tarihteki Sayın Genel Sekreterim Aşıpha Ülkü Yıldız ile birlikte yaptık.

 

Ülkü ile birlikte TRT de yaptığımız görüşmelerde Gürcü Lobisinin müdahale edebileceğini Abhazya’nın kendilerinin belirttiği isimle katılması konusunda rıza gösterebileceklerini Abhazya’nın onaylamadığı bayrak sembol vs ile katılım tanıtımına asla rızamız olmadığını belirterek kendilerinin olurunu talep ettiğimizde “İsrail katılıyor Abhazya neden katılmasın, kimse müdahale edemez, TRT özerk bir kurumdur.” Diyerek verdikleri güvence neticesinde biz duyuru yapacağız, Türkiye’de yaşayan 6-7 milyon Kuzey Kafkasya Halkı bu haberle mutlu olacak diyerek sevinçle kurumdan ayrıldık.

 

TRT kendi yayın organlarında katılımcı ülkeleri tanıtım sayfalarında Abhazya’yı da alfabetik sıraya göre en başa alarak duyurusunu yaptı. Bize de bu olayı kamuoyumuz ile paylaşmak kaldı.

 

Tabi ki bu gelişmeleri yakinen takip eden Gürcü lobisi boş durmamış kendi tasarımı bayrak ve logo ile olması halinde rıza göstermiş ama ne yazıktır ki Türk Dışişleri Gürcü taleplerini ( “Derhal “ lafzı ile talep eden kişinin talebine olur vermiş) yerine getirmiştir. Özerk TRT nin ne kadar ÖZERK olduğu anlaşılmıştır.

 

Tabi tüm gelişmeleri özellikle ben takip ettiğim için Sayın Federasyon Başkanımla yaptığım ve onayını aldığım davranış biçimleri ile o an için ulaşabildiklerimle de gelişmeleri yorumluyordum. TRT de Abhazya’nın tanıtımı ve duyurusu konusunda Gürcü taleplerini dikkate alan Dışişlerinin talebi doğrultusunda davranılmasını isteyince Abhazya’nın bu organizasyonda olamayacağını ilgili kuruma üzülerek bildirdik. İşin en zor kısmı bu durumu çocuklara nasıl anlatacaktık. Kıyafetleri hazır, Uçak biletleri alınmış, okullarından izinler alınmış, ailelerinden olur alınmış siz gelemiyorsunuz çocuklar nasıl diyecektik. Atatürk’ün Dünya Çocuklarına armağan ettiği bu bayram Abhaz çocukları için Şenlik değil eziyet olmuştu.

 

Bunun telafi edilmesi lazım.

Abhazya temsilcisi Sayın Vladimir Ayuzba’ya “Biz bu çocukları getirelim. Onları bu bayramdan ve etkinliklerden mahrum etmeyelim.” Dediğimde “Pek ala olur, hem de çok iyi olur.” Demişti. TRT nin 23 Nisan programı takvimine göre uçak biletleri alındığı için yaklaşık bir hafta kadar bizlerle birlikte olacaklardı. Yaklaşık 50 çocuk, müzisyenleri, hocaları Abhaz Tv.si, Yemek, Yatmak, Bir takım ihtiyaçlar. İşin ekonomik boyutu az değildi. Federasyon başkanım o an için İstanbul da olmadığı için yaptığım telefon görüşmesinde Özen sen yazışmalarını yap, O çocuklar Türkiye ye gelsin. İşin mali boyutunu da dert etme biz bu işin üstesinden geliriz. Deyince Abhazya Geridönüş Devlet Başkanlığı (O günkü adıyla) irtibat kurmuş Abhaz Dışişleri ile görüşmeler yapılmış ve çocuklarımız Türkiye ye getirilmişti.

 

Yukarıda anlatmaya çalıştığım 23 Nisan 2013 de yaşadıklarımız. İşin çok az sayıda kişinin bildiği kısmen detayları.  Kadıköy Caferağa Salon Gösteri, Akbalık Gösterisi, İstanbul Abhaz Kültür Derneğinde tüm kardeş derneklerimiz ile birlikte 23 Nisan kutlamaları, Evet çocuklarımıza yaşatılmak istenen travmayı az da olsa savuşturmuştuk.

 

TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği” Abhazya’sız öksüzdür. Biz hala bu kurumdan alacaklıyız.Bu yazı 1331 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI