Bugun...Tufanbeyli Abaza Kültür Derneği Yönetim Kurulu Teşekkür Mesajı Yayımladı.

“ Önce köyleri bitirdik, sonra mahalleleri, bir süre sonra kentleri. Köklerimizden sökülüyoruz, farkında değiliz. Yabancısıyken bu toprakların, benimsedik toprağımız kabul ettik alıştık derken yeniden yabancısı olduk her yerin.

facebook-paylas
Güncelleme: 04-11-2018 17:44:54 Tarih: 04-11-2018 15:22

Tufanbeyli Abaza Kültür Derneği Yönetim Kurulu Teşekkür Mesajı Yayımladı.

Tufanbeyli Abaza Kültür Derneği Yönetim Kurulu Teşekkür Mesajı Yayımladı.

 

Özen Atsanba

İstanbul

 

Adana Tufanbeyi Abaza Derneği 28 Ekim 2018 günü yaptıkları genel kurul sonrası görev alan yönetim kurulu üyeleri bir bildiri yayımlayarak genel kurullarına katılanlara ve gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yaşayan soydaşlarına katkıları nedeniyle bir teşekkür mesajı yayımladı. “ Adana Tufanbeyli ilçesine bağlı üç kardeş Abaza köylerimiz Akpınar, İğdebel ve Bolatpınarı bir araya getirmek, bağlarımızı koparmamak için bu üç köyle ortak çalışmalar yürüterek bir yönetim kurulu oluşturduğunu belirten dernek yöneticileri desteğini esirgemeyen hemşerilerimize teşekkürü borç biliriz” ifadelerine yer verdi. Tufanbeyli Abaza Kültür Derneği Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada

 

“ Önce köyleri bitirdik, sonra mahalleleri, bir süre sonra kentleri. Köklerimizden sökülüyoruz, farkında değiliz. Yabancısıyken bu toprakların, benimsedik toprağımız kabul ettik alıştık derken yeniden yabancısı olduk her yerin.

 

Kendi topraklarımızın, tabiatımızın, çimenlerimizin yabancısı olduk. Bitirmişliğin gözü kapalılığın çözümünü uzaklarda arar olduk.

 

Hafızamızı anılarımızı, geleneklerimizi, kültürümüzü yetim bırakır olduk. Oysa ardımızda bıraktıklarımız kadarız, yaşadığımız büyüdüğümüz yerler kadarız.

 

Yaşadığımız büyüdüğümüz bu yerlere sahip çıkmak yitirmemek adına, çok uzaklara dağılmış olsak ta birbirimizden haberdar olmak, eski hikâyelerimizi, anılarımızı yitirmemek adına elimizi taşın altına koyduk.

 

 Adana Tufanbeyli ilçesine bağlı üç kardeş Abaza köylerimiz Akpınar, İğdebel ve Bolatpınarı bir araya getirmek, bağlarımızı koparmamak için bu üç köyle ortak çalışmalar yürüterek bir yönetim kurulu oluşturduk.

 

Faaliyetlerimiz;

 

Hemşerilerimiz arasında yardımlaşma ve dayanışma sağlamak;

Çocukların ve gençlerin kültürel ve evrensel değerlerle donanımlı yetişmesine ortam hazırlamak,

 Türkiye’nin farklı şehirlerinde okuyan öğrencilere burs vermek;

Kafkas kültür değerlerini incelemek, derlemek ve korumak;

Bu kültürel, tarihi ve coğrafi zenginlikleri toplantılar ve yayınlar yolu ile hemşerilerimize, Türk ve dünya kamuoyuna tanıtmak;

Kafkas toplumu ile birlikte yaşadığı toplumların üyeleri arasındaki dostluk ve işbirliğini yaygınlaştırmak;

Toplumumuzun kültürel ve diğer sorunlarına çözüm önerileri üretmek; cenaze zamanlarında köylüye, hemşerimize yardım etmek, yazın köylerimizin en kalabalık dönemlerinde kültürel faaliyetlerimizi devam ettirmek, folklor çalışmaları, dil kursu, kadınlara el sanatları kursları açmak olarak planlanmıştır.

Türkiye’de ve yurtdışında yaşayan bütün kardeşlerimiz soydaşlarımızdan desteklerini ve yardımlarını bekliyoruz.

Yanımızda olan desteğini esirgemeyen hemşerilerimize teşekkürü bir borç biliriz.

 

Tufanbeyli Abaza Kültür Derneği Yönetim Kurulu”

 

 

 

Abhaz Postası yayım ekibi ( Özen Atsanba İstanbul, Necdet Agumaa Ankara, Levent Bganba Sakarya, Erhan Akozba Kocaeli, Namık Arısta Abhazya )olarak destek talebinde bulunan yönetim kurulu üyesi kardeşlerimizin 7/24 hizmetinde olduğumuzun bilinmesini ister, kendilerine başarılar dileriz.

Abhaz Postası
Bu haber 1152 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GURBETÇİNİN SESİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI