Bugun...Kuzey Kafkas Halkı sürgünün 158. Yılı Anma Etkinlikleri Tüm Diasporada Gerçekleşti.

Türkiye’de yaşayan binlerce Kafkasyalı Çarlık Rusya’sı ile yaşanan trajedi sonuçlarını unutmayarak yine büyük bir anma programı gerçekleştirdi.

facebook-paylas
Güncelleme: 22-05-2022 13:53:13 Tarih: 22-05-2022 13:44

Kuzey Kafkas Halkı sürgünün 158. Yılı Anma Etkinlikleri Tüm Diasporada Gerçekleşti.

Kuzey Kafkasya’da yaşayan Abhazlar, Çerkesler, Osetler ve çok sayıda farklı halk, Çarlık dönemi Rusya ile savaşmış ve anavatanlarından sürülmüştü. 158 yıl önce yaşanan bu olayın üzerine Kuzey Kafkasya’da yaşayan yüz binlerce kişi Anadolu topraklarına zorunlu göç etmek zorunda bırakılmıştı. Sürgün sırasında irili ufaklı gemiciklere doldurulan özelikle Kuzey Kafkas Halkı Anadolu topraklarına gelişlerindeki Karadeniz Sahilinin çeşitli yerlerinden karaya çıkmış ilk yerleşim oluşmasından sonra “kalıcı” ikamet edecekleri yerlere geçmişlerdir.

 

Özen Atsanba

Abhaz Postası

 

Babalı Sahilleri ve Karaağaç Köyü.

Özellikle Sohum limanlarından gemilere bindirilen Abhazların bir kısmı Anadolu’nun iç kısımlarına dağılmadan önce Kocaeli’nin Babalı Sahillerinde karaya çıkmış daha sonra Karaağaç Köyünde ikamet etmişlerdir. Sıtma hastalığının yaygınlaşması çok sayıda çocuk ölümlerinin gerçekleşmesi nedeniyle buradan da ayrılmak zorunda kalan Abhazlar Kocaeli ve Sakarya gibi yerlerde yeni kurdukları köylere göç etmişlerdir. Sakarya Harmantepe Köyü Karaağaç’tan gelen Abazaların kurduğu köydür. Tarihsel yaşam sözlü olarak deden toruna anlatılmaktadır.

 

Türkiye’de yaşayan binlerce Kafkasyalı Çarlık Rusya’sı ile yaşanan trajedi sonuçlarını unutmayarak yine büyük bir anma programı gerçekleştirdi.  Babalı Sahili’nde gerçekleşen programa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Murat Gümüş, Abhazya Demografya Bakanı Vadim Haraziya, Abhazya’nın Türkiye Temsilcisi İbrahim Ayüzba Uluslar arası Kafkas Derneği başkanı Sayın Oğuz Berk,  Güney Osetya Türkiye Temsilcisi Burhan Canpolat ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Abhazlar ve Kuzey Kafkasyalılar katıldı. Kuzey Kafkasyalıların ilk çıktıkları anda yaşamını yitirenlerin defnedildiği tarihi mezarlıkta başlayan törenlerde Kuran’ı Kerim okunurken burada yaşamını yitirenler için dualar edildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın programda yaptığı konuşmada Kafkasyalıların 158 yıl önce yaşadığı trajediyi anımsatarak her zaman Abhazlar ve Kuzey Kafkasyalıların yanlarında olduklarını söyledi. Sayın Büyükakın katılımcılara müjdeler de verdi. Bugün tören alını olarak kullanılan alan kamulaştırma çalışmaları sonuçlanmış, alanlarında uzman olan kimselerin üzerinde çalıştığı, Kocaeli Abhaz Derneği Başkanımız Hasan Konca’nın çok katkı sunduğunu söylediği Büyükşehir belediye başkanımız Tarihçiler, sivil toplum kuruluşları ile birlikte hazırlanan “ Anıt Projesi ” hazırladıklarını söyledi. Anıtın önümüzdeki 21 Mayıs’a yetiştireceklerini olmadı bir sonraki 21 Mayıs ta bitmiş olacağının müjdesini verdi.

 

158. Sürgün Anma Etkinliğine katılan Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Sayın İbrahim Ayuzdba katılımcılara yaptığı konuşmasında “ Bu acı günü bizlerle paylaşan kıymetli kardeşlerim, soydaşlarım, hanımefendiler, beyefendiler Çerkes Halkının 19. Yüzyılda bitmek tükenmek bilmeyen savaşlar sonucunda yaşadığı büyük trajedi; onulmaz yaralarla birlikte tarihin kara sayfaları arasında yerini almış bulunuyor. Bağımsızlığını korumak için cansiperane mücadele eden kahraman atalarımız, dönemin büyük devletlerinin devasa askeri güçleri karşısında, ne yazık ki daha fazla dayanamadılar. Kırıla kırıla tüm güçlerini kaybettiler... Toplum olarak yarınlara güvenle bakabilmek ve aynı acıları yeniden yaşamamak için geçmişte yaşananları unutmamalı, tarihten ders çıkarmalı, birlik ve dayanışmamızı koruyarak söz birliği, el birliği, ve işbirliği içerisinde, geleceğimizi emanet edeceğimiz yeni kuşakları yetiştirmeliyiz… İçinde bulunduğumuz yüzyılda nerede olursak olalım, her birimiz, ulusal varlığımızı, ancak ve ancak “ anavatanımızda koruyabileceğimiz “ bilincine vararak, güçlerimizi birleştirmeli, dilimizi, kültürümüzü ve ulusal değerlerimizi her daim gözümüz gibi korumalıyız. Devletimizin geleceğinin inşasında ve gelişmesinde bundan böyle hep birlikte mücadele edebilmek en temel arzumuzdur. Bu yüzden böylesi acı bir günde hep birlikte yeniden haykırıyoruz. Kahrulsun insanlığın düşmanı acımasız savaşlar, yaşasın birlik ve beraberliğimiz.”

 

Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Sayın İbrahim Ayuzdba Abhazya Dışileri Bakanı Sayın İnal Ardzınba’nın etkinlik nedeniyle gönderdiği mesajı seslendirerek konuşmasını tamamladı.

 

Abhazya Dışişleri Bakanı İnal Ardzınba’nın Diasporaya Mesajı

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın İnal Ardzınba anma törenine bir mesaj ile katıldı. Sayın Ardzınba verdiği mesajında 21 Mayıs'ta, Kafkas Savaşı'nın ve sonuçlarının tüm kurbanlarının anısının önünde başımızı eğiyoruz ve başlarına gelen muazzam zorluklara rağmen şimdiki nesiller için halkımızın onurunu, maneviyatını ve kültürünü koruyanların anısına saygılarımızı sunuyoruz.

 

Güçlü ve bağımsız bir Abhazya Devleti inşa etmek için geçmişin yiğitliklerini hatırlamak ve Apsny'de ve dünyanın 50'den fazla ülkesinde yaşayan Abhaz halkının birliğinin sınırsız yaratıcı potansiyelini kullanmak önemlidir.

 

Bu unutulmaz günde Abhaz ve kardeş Kuzey Kafkas halklarının temsilcilerine iyilik, refah ve en önemlisi başlarının üstünde huzurlu bir gökyüzü diliyoruz.” Dedi

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sayın Maharia Murat Gümüş Anma Etkinliğinde yaptığı konuşmasında tüm katılımcıları selamlayarak tarihsel geçmişi anlatıp 21 Mayıs’ın ” Atalarımızın yok edilme saldırısına karşı direncimizin, ayakta kalma mücadelemizin gösterildiği bir gündür. “ ifadelerine yer verdi. Konuşmasının bir bölümünde “ Türkiye'de yaşayan Abhazlar olarak Abhazya'ya olan özlemimizi, bağlarımızı hiç bir zaman yitirmedik. Yaşadığımız acıları hiçbir zaman unutmadık. Dünyanın kabul ettiği yüksek kültürümüzü, dünyanın en eski konuşma dillerinden olan Abhazcamızı, medeni alemin ulaşmak istediği saygı-sevgi gibi âli değerleri daima bünyesinde barındıran örf-adet ve geleneklerimizi yaşatmak arzusudur.  Huzurlarınızda şunu da söylemeden geçemeyeceğim diye devam eden konuşmasında “ 158 yıl önce atalarımızın yaşadığı bu yok ediliş saldırıların yarattığı acıların tüm dünya ülkelerince kabulü ve teslimini Abhaz diasporası olarak beklentilerimiz arasında olduğunu belirtmek isterim. Bu yas günümüzde, birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde aynı ruhu taşıyor olmamızın görülmesi, hepimizi geleceğe dair umutlandırdığını ve mutlu ettiğini de vurgulamak isterim. “ Dedi.

 

Kocaeli’nde yapılan anma etkinliğinin destekçisi olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Büyükakın’a, desteklerinden ötürü teşekkürlerini sunarak konuşmasını sonlandırdı.

 

Kafkasyalılar ataları için Nart ateşi yaktı

Programın sonunda Kafkasyalılar ellerine aldıkları meşalelerle sahilde yürüyüşe geçti. Yüzlerce kişi daha sonra sahilin ortasına kurulan Nart ateşini yakarak savaş ve sürgünde yaşamını yitiren atalarını andı.
Bu haber 397 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI