Bugun...


Erol Kılıç Kutalia

facebook-paylas
YİNE AYHABI-TAHMADA VE ABIG ÜZERİNE
Tarih: 14-07-2019 15:18:00 Güncelleme: 14-07-2019 15:18:00


YİNE AYHABI-TAHMADA VE ABIG ÜZERİNE

 

Bir zamanlar okuduğum gazetelere, dergilere bakarak birileri bana komünist derdi.

Yine bir zamanlar kütüphanemdeki kitaplara bakarak birileri bana komünist derdi.

Kısa,orta ve uzun seyahatlerimde treni tercih ettiğimden yine o birileri bana kominist derlerdi.

Arkadaşlık yaptığım kişilere bakarak o birileri yine bana kominist derlerdi.

Üstelik 1976 Ekim ayında SSCB içinde olan ata toprağım canlar ülkesi (Apsnı) ABHAZYA'ya gitmiştim.

Komünistliğim; Abhazya’mı gidip görüp geldikten sonra, kitap okumayan, sorgulamayan, karşılaştırmayan, analiz ve sentez yapmayan yapmaktan da yoksun birileri tarafından tasdik ve onaylanmıştı.

Böyle bir zaman içinde rahmetli büyüğümüz büyük Kafkas yurtseveri Abhazya aşığı AŞAMBA Orhan ÇAKAR ile Sakarya’da bir düğün ortamında karşılaştık.

Aşamba Orhan ağabeyimiz bana şöyle demişti

-Erol saşa(kardeşim) sana komünistsin diyen oldu mu?

Bende değerli büyüğüme şöyle demiştim

-Evet abi arada bir söyleniyor kulağıma geliyor dedim.

Orhan ağabeyin bu sorusundan şu çıkıyordu. Abhazya’ya giden ilk kafile öncülerinden Orhan abimiz de komünist sözcüğünden nasibini almıştı.

Maalesef ve maalesef bize komünist damgasını uygun bulanlar kitap sevmeyen, okumayan yaşı ilerlemiş ayhabı ve tahmada sosyal unvanlı ihtiyarlardı.

Oysa biz ata topaklarımızı görmek, bugüne kadar adımızı taşıyan Abhazya topraklarını koruyan ve kollayan yurtsever Abhaz kardeşlerimizi görmek, varsa akrabalarımızla tanışmak bulabilirsek dedelerimizin mezarlarını görmek için gitmiştik.

Bize komünist diyenler ''Öküzün altında buzağı arayan''kitap okumayan, okuduğunuda anlamayan çakma ayhabı ve tahmadalardı.Onlar için mühim olan ata vatan Kafkasya Abhazya değil komünist olmamaktı.

Hatta içlerinden bazıları Rusya’da çıkan kominizim Kafkasya’ya gelmiş biz onun için Türkiye'ye geldik diyen hiç tarih okumamış çakma ayhabı ve tahmadalar vardı.

Biz bu topraklara gelirken Türkiye Cumhuriyeti devletinin henüz kurulmadığını dahi bilmiyorlardı veya bilmek istemiyorlardı.

Frederik Engles, Karl Marks’ın adını dahi duymamışları. Lenin’in SSCB coğrafyasında komünizmi 1917 yılında kurduğundan bi haberlerdi. Kominizmden çok önce Osmanlı İmparatorluğuna sürgün edilerek gelmek zorunda bırakıldığımızı bilmeyen kişilerdi ama ayhabı ve tahmadalardı. Bu sosyal unvanları gururla taşırlar ama bu unvanların olmazsa olmazlarına sahip değillerdi.

Bana bir zamanlar komünist diyenler oldu ve bunlar genelde yaşlı ayhabı ve tahmadalardı.Oysa ben komünist de değildim.

Ben yaşadığım topraklarda ırkçılığı milliyetçilik sanan, ırkçılığı milliyetçilik ile karıştıran her şeyi Türk yapma zihniyetinde olan asimilasyoncu Kemalist kafatasçılardan kendi anadilimi, kendi kültürümü, kendi halk bilimimi yaşatmak ve korumak için Kafkasya'ya dönüşü savunanlardan sadece biriydim çünkü kendi anadilim,kendi kültürüm,kendi halk bilimim en güzel,en iyi ,en etkili kendi anavatanım Kafkasya'da yaşabilirdi.

Diasporada yaşamak zorunda kalan Kuzey Kafkas kökenli kardeşlerimiz bilindiği gibi ayhabı,tahmada ve abıg bizim toplumsal yaşantımızda çok önemli bir özelliği var.Bu sosyal unvanları taşıyan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız.

Saygı, sevgi, empati ve paylaşım duygusu olmayan çağdaş düşünceden,bilgi birikiminden,teknolojiden uzak kişileri sırf yaşlı diye  ayhabı, tahmada veya abıg seçmeyelim.onları da gülünç duruma düşürmeyelim.Toplumumuz adına aldıkları kararları düzeltmek için gelecek nesillerimize bedel ödetmeyelim.

Tanrı, Kuzey Kafkas Halklarının kanaat önderleri olan Ayhabı-Tahmada-Abıgları başımızdan eksik etmesin.

Tanrı, eğitimsiz, kültürsüz, bilgisiz çakma ayhabı,tahmada ve abıglardan bizi korusun.Bu yazı 1587 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI