Bugun...


Erol Kılıç Kutalia

facebook-paylas
3.Uluslararası Çerkes Konferansının Ardından
Tarih: 04-07-2022 14:59:00 Güncelleme: 04-07-2022 17:10:00


3.Uluslararası Çerkes Konferansının Ardından

İstanbul Üsküdar Bağlarbaşı Konferans ve Kültür Merkezinde 3.Uluslararası Çerkes Konferansı

 24-27 Haziran 2022 Tarihinde sivil toplum kuruluşlarımızdan olan Derneklerimiz, Vakıflarımız, federasyonlarımız ile CDP Çoğulcu Demokrasi Partisi organizasyonunda yapıldı.

Kanada, Amerika, Hollanda, İngiltere, Almanya, Ürdün,İsrail, Suriye, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Kafkasya’dan gelen akademisyenler ve delegeler katılıp sunumlarını yaptılar.

Sunumlarının konuları anadil, kültür, halk bilimi, diasporik yaşam, khabze, demografik yapı ve gelecek kaygısı, sivil toplum kuruluşları arası merkezi yapılanma ve Kuzey Kafkas Cumhuriyetlerinin tanıtımıydı.

Rusya Federasyonuna dahil cumhuriyetlerden Adige, Karaçay –Çerkes Kabartay -Balkar, Dağıstan, Çeçenistan, İnguşetya ve Kuzey Osetya Cumhuriyetleri ile bağımsız ülkeler Güney Osetya Cumhuriyeti ile Abhazya Cumhuriyeti hakkında bilgiler aktarıldı.

Konferansta şunu iftiharla gördük genç jenerasyonun bilgi donanımı, kendi anadilleri yanında birkaç dili bilmeleri, teknolojiyi etkin kullanmaları bizi sevindirdi. İnsan kaynaklarımızın kalitesi bizi gelecek için ümitlendirdi.

Esasen Kuzey Kafkas Halkları dünyada az bir nüfusa sahip olmaları anavatanlarından çok yoğunluk olarak 50 üzerinde ülkede diasporik bir yaşam içinde olmalarına rağmen kültürde, sanatta, sporda üstün dereceler almaları bir rastlantı olmadığını bir daha gördük.

Konferansın devam ettiği günlerde Bağlarbaşı Kültür Merkezinin sergi ve salonlarında Kuzey Kafkas kökenli sanatçıların resim sergilerini, müzik ve dans gösterilerini de keyifle izledik.

3.Uluslar ası Çerkes Konferansının sonunda konferansın bir değerlendirilmesi yapıldı.

Toplumumuzun atom karıncalarından organizatörlerden Prof.Dr. Günseli Avcı

Bir özeleştiri yaptı. Bu özeleştiride zamanın kullanılması, tercüme, ikram, program Akışı, katılım azlığı gibi bir takım aksamalar olduğunu belirtti. Bu aksamalar düzeltilebilinecek küçük boyutta aksamalardı.

Konferansa katılım azlığı aynı tarihe denk gelen diğer sivil toplum kuruluşlarımızın sosyal faaliyetlerinden kaynaklanmıştır.

Konferansın geneline bakarsak birçok konuda yeni bilgiler sahibi olduğumuz çok olumlu bir konferansa şahit olduk.

Bizi gururlandıran ve ümitlendiren tüm sivil toplum kuruluşlarımızın merkezi bir yönetim kurma arzularıydı.

Konferansın konularında ortak bir payda oluşturmalarıydı.

Konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için merkezi bir yönetime gerek olduğu tüm taraflarca vurgulandı.

Esasen vatandaşı olduğumuz Türkiye Cumhuriyetinin yasalarına göre merkezi bir yönetime yönelik bir konfederasyon kurmak için gerekli sayıda federasyonlarımız mevcut.

Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkes Dernekleri Federasyonu Abhaz Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu bir araya gelip konu birliği, eylem birliği, takvim birliği için bir konfederasyon oluşturmaları için çalışmalara başlatılmalıdır

3.Uluslar arası Çerkes Konferansı için emek verenlere teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum.

Erol Kılıç Kutalia

 Bu yazı 344 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI