Bugun...


Editör'den

facebook-paylas
Yapacak Çok İşimiz Var...
Tarih: 15-08-2022 15:03:00 Güncelleme: 15-08-2022 15:03:00


Hakan Ander Beyguaa; Bir dönem (Yediyıl kadar) İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanlığını yürüttüğü sıralarda “Yapılacak Çok İşimiz Var” başlığı ile bir yazı paylaşmıştı. Geriye dönüp değişen ne var diye incelediğimde başkanım o gün de bu gün de haklı gerçekten “yapacak çok işimiz var”.

Eline gönlüne sağlık başkan

Özen Atsanba

 

Yapacak Çok İşimiz Var...

 

Geçmiş zaman, bu günü belirleyen büyük unsurlardan biridir. Geçmiş zaman yani yitirilmiş olan zaman, içerisinde pek çok deneyim, bilgi ve sonuç barındırır. O yüzdendir ki geçmişin yazgısı, eksiği, fazlası kısacası geçmiş zaman hesabını hep yarınlara başka zamanlara bırakır. Yitirilmiş olan geçmiş zaman ile, umutların, heyecanların, yeniliğin eylemin meydana geldiği şimdiki zaman arasındaki bağı kuran belki de biricik olan köprü insanoğlunun “belleğidir”. Bellek, sayesinde tüm bir insanlık yaşamadığı uzak geçmişlerin bilgi ve tecrübelerini öğrenme ve başka deneyimlemelerden çıkarımlar yapar. İnsanın hatırlama ve kendinden sonrakilere hatırlattıkları sayesinde yaşam döngüsü kurulabilmiştir.

 

Geçmişi içerisinde barındıran belleğin sıkıca tutunduğu, şey ise şüphesiz ki mekânlardır. Mekânlar geçmişin tüm deneyimlemelerinin yaşanıldığı, anıların depolandığı, geçmiş zamanın izlerini üzerinde barındıran, tüm bunları çevreleyen var eden, geniş sonsuz bir kaptır mekân. Kimi zaman eski bir evin tavan arası olan, kimi kez çocukluğumuzda bize koskocaman gözüken zaman içerisinde gerçek boyutlarını algılayabildiğimiz küçük bir sokak, bazen de dedelerimizin, analarımızın masallarında geçen, onlar hüzünlendikçe bizi meraklandıran, özlemini, yitirilmişliğini, anılarını ve hasretini sözlerden çok hüzünlü gözlerde anlatan bir memlekettir mekân. Bütün göç hikâyeleri elbet birbirine benzemez, ama tüm göç edenlerin ortak bir kaderi vardır.  Ortak ve kederli bir kaderi vardır. İnsanın bir nevi kovuğu olan anılarının beslendiği, aidiyet duygularının geliştiği, kendi kişisel öyküsünün başlangıç noktasını kaybettiği, yani ayağının altından topraklarının çekildiği bir durumdur göç. Göç eden insanların yanında yamacında taşıdıkları, sürükleyip peşi sıra getirmeyi becerebildikleri hemen her objenin içerisinde, yitirilmiş ve kapanması zor olan bir boşluğun bir mekânın izi vardır. Bir gömleğin yakasına dolanmış bir oya, bir kitabın arasına sıkıştırılmış bir gonca, fotoğraf, kap kacak, küçük bir oyuncak, bir bohça, yün bir yorgan, kapı önünde duran bakır kazan, hepsi yerlerinden sökülerek ve terk edilen yerleri sonradan tekrar kuracakmışçasına, o toprakları bir başka yere taşıyacakmışçasına, sahipleri ile birlikte yollara düşerler.

 

Biz Abhazlar göç etmenin ne olduğunu çok iyi bilen bir topluluğuz. Yeniden ve yeniden hayata farklı coğrafyalarda tutunurken, anılarımıza, masallarımıza, terk etmek zorunda kaldığımız topraklara geride bıraktıklarımıza dönüp dönüp bakmayı, yeni kaynaştığımız insanlara kendimizi gururlu mağrur ve ölçülü bir dille anlatmayı yeğleyen bir topluluğuz. Belki de bizim en güçlü ayırt edici noktamız, hafızamız. Yaşadıklarımıza ve atalarımızdan öğrendiğimiz her ne varsa, yemeğinden, folkloruna, dilinden, mitosuna köklerimizin izlerini yaşatmayı seven bir toplumuz.

 

2011 yılında İstanbul Abhaz Derneği yönetim kurulunca başkanlığa getirildiğim, ardından gelen seçimle başkanlığa devam ettiğim süre boyunca itiraf etmeliyim ki beni en çok heyecanlandıran zamanlarımın çoğu Abhaz köylerinde geçti. O köylerde, İstanbul Abhaz Derneğine duydukları güven ve bu güven aynı zamanda başında bulunduğum derneğe pek çok sorumluluk yüklemektedir. Bu sorumlulukların bilinciyle ve yeni projelerle, İstanbul Abhaz Derneği üyelerinin her birine duyduğum saygı ve inançla daha yapacak çok işimiz var diyorum.

 

 Hakan Ander Beygua

İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanı (Eski)Bu yazı 354 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI