Bugun...


Editör'den

facebook-paylas
İstanbul Abhaz Kültür Derneğinde Bir Hafta
Tarih: 30-01-2020 19:40:00 Güncelleme: 30-01-2020 20:39:00


İstanbul Abhaz Kültür Derneğinde Bir Hafta

 

Özen Atsanba

30 Ocak 2020 İstanbul

 

Yoğunluğumdan kaynaklı epeydir gidemediğim derneğin aktivitelerinden 15 günde bir Perşembe günleri periyodik olarak yapılan Ayhabılar Günü toplantısına iştirak etmek için İstanbul Abhaz Kültür Derneğine gittim.

 

65 yaş üstü “gençlerimizin” katıldığı bu toplantılarda gündeme yönelik konuşmalar, mutfağımızın enfes çeşitlerini hazırlayan Aşıpha Hülya Kardeşimin sunumu ile yemek muhabbetleri içerisinde hasret giderdik. Toplantıya katılamayan değerli büyüklerimizi aradık, onları yad ettik. Hasta olanlara şifa, vefat edenlere rahmet diledik.

Bugün konumuz AŞTA Ritüeli idi. Büyüklerimizden Lakırba Muammer ayhabımızın “ Burada bulunan her birimizin öyle ya da böyle bir şekilde AŞTA sofrasına oturacak yaştadır. Bugün değilse yarın mutlaka gerçekleşecektir. Bir nedenle o sofrada bulunacaksınız.  Sizlere ritüelin “ Ağıpja “kısmını anlatayım.” Der ve konuşmasını sürdürür.  Keyifle dinledim. Bilgimi tazeledim, bilmediğimi dağarcığıma attım. Yine Ayhabılarımızdan Argun İlhami ağabeyimizin Gürcistan –Abhazya savaşının son günlerine rast geldiği 1993 yılında tesadüfen bulunduğu Gürcistan’da başına gelen olayları tıpkı bugün yaşıyormuş gibi anlattı. “Türkiye’de” Gürcistan Mağdurları Derneği” var Sayın Ayhabım siz birde Gürcistan’dasınız. Orada yaşadıklarınız çok ”  normal”  “ dedim. Abhazya odaklı yaşam anlayışım olduğunu bildikleri için Abhazya seçimlerini sordular. Abhazya ve Türkiye’deki Nüfus konusu konuşuldu. Federasyon çalışmaları hakkında da soruları oldu. Bildiğimi aktardım. Onlar mutlu ben mutluyum.

 

İstanbul Abhaz Kültür Derneği 1967 yılında kuruldu. 2017 yılına kadar olan faaliyetlerini kitaplaştırabilirmiyim diye bir girişimim oldu, ancak sonunu getiremedim. Yalnız şu bilinsin ki çok yol aldım. 50. Yılını ortaya çıkaramadı isem de 100. Yılını çıkarmak nasip olur inşallah.

 

Dernek tarihinin yüzde ellisinin içerisinde bulunan Arüta Neslihan'a sordum. İstanbul Abhaz Kültür Derneğinin bir haftası nasıl geçiyor?

 

Pazartesi Günleri; Her yaş grubundan kişilerin katıldığı GRUP AHAKUYTRA Halk Dansları çalışması

Salı Günleri; Dali Sanzaapha’nın eğitmenliğinde Rusça kursu.

Çarşamba Günleri; Dali Sanzaapha’nın eğitmenliğinde yeni başlayanlar için Abazaça kursu.

Perşembe Günleri;; Dali Sanzaapha’nın eğitmenliğinde ileri derecede Abazaça kursu.

Cuma Günleri;; AGUBILRA Kadın Komisyonu Her türlü organizasyon, her etkinlik bu gruptan sorulur.

Cumartesi Günleri;; RİRAŞE Halk Dansları Topluluğu çalışması. Hoca Burak Humsaça

Pazar Günleri;; RİDADE Halk Dansları Çalışması.Hoca Burak Humsaça

Bitti mi? Kocaman bir HAYIR.

Lova AYUZDBA Sanat atölyesi, yağlı boya resim kursu Li Kenan Özgür hocamız eğitmenliğinde Pazar günleri sürdürülmektedir.

Her ayın ikinci pazarı, kahvaltı, sohbet, tanıtım.

Her ay 15.günde bir Ayhabılar Toplantısı.

 

Daha ne olsun. İstanbul Abhaz Kültür Derneğine gönül veren, maddi manevi destek olan 4 yaşından hak vaki oluncaya kadar yılmadan, usanmadan çalışan, toplumuna hizmet eden kuruluşundan günümüze kadar görev yapan her bireyimize sonsuz şükranlarımı sunarım. İduzzanı İtabup

 

 Bu yazı 1515 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI