Bugun...


Editör'den

facebook-paylas
Bayrak Günümüz Kutlu Olsun
Tarih: 22-07-2018 10:42:00 Güncelleme: 22-07-2018 10:42:00


23 Temmuz 1992’de Abhazya Yüksek Konseyi Abhazya Cumhuriyeti'nin yeni sembolünü ve adını benimsemiştir. Bayrağı V. Gamgiya tasarlamıştır.

Bayrakta uzunlamasına, eşit genişlikte 4 yeşil ve 3 beyaz alternatifli şerit vardır. Dikdörtgenin sol üst köşesinde bayrağın uzunluğunun ve genişliğinin 0.38 oranında, üç şerit genişliğine eşit kırmızı bir dikdörtgen yer alamaktadır. Kırmızı dikdörtgenin merkezinde dikey olarak beyaz avucu açık bir sağ el vardır ve bunun üzerinde bir yarım daire şeklinde beyaz renkli 7 adet 5 köşeli yıldız bulunmaktadır.

 

Abhaz krallığının (8.- 10. yüzyıllar) döneminde oluşmuş ve 12 yüzyıldır Abhaz devletinin sembolü kırmızı fon üzerinde beyaz açık bir eldir. Bu sembol 13.-14. yüzyıllardaki Ceneviz haritalarında (grafikler) gösterilmektedir. Orta Çağ kenti Sebastopolis’de, yani bugünkü Sohum (Akua) şehrinde beyaz elli kırmızı bayrak dalgalanmaktaydı.

 

Yedi adet beş köşeli yıldız, Onlar Abhazların Hosta nehrinden (Ubıh’lar ile sınır) İngur nehrine, Karadeniz'den Kafkas Dağlarına kadar olan etnik topraklarını kaplar. Ayrıca, 7 rakkamı birçok insan için olduğu gibi Abhazlar için de kutsal olan ve yaygın olarak onların din, mitoloji ve geleneksel kültürünü temsil eder. Halk arasında "yedi kardeşler" olarak bilinen bir takımyıldızı da saygıyı temsil eder.

 

Beş köşeli yıldız Abhazların eski astral işaretidir. Hatta Apsilyadaki antik amforalarda da bulunmuştur. Aynı zamanda, bayrağın büyüklüğü ile yıldızlar ve alternatif yeşil ve beyaz şerit sayısı Kuzey Kafkas Cumhuriyetlerinin (Dağ Cumhuriyeti olarak da bilinir) tarihsel bayrağının temel özellikleri ile aynıdır.

 

 Bu yazı 4023 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI