Bugun...


Editör'den

facebook-paylas
Abhaz Postası
Tarih: 04-08-2019 13:31:00 Güncelleme: 04-08-2019 14:28:00


Abhaz Postası

 

Sovyet yaşam biçiminden vaz geçen Rusya Sovyetleri ve o birlik içinde yer alan devletlerin bir kısmı Rusya Federasyonu içerisinde yer alırken, bir kısmı da yenidünya düzeni içerisinde yerlerini aldılar. Abhazya parlamentosu 23 Temmuz 1992 yılında egemenlik kararını tüm dünyaya duyurdu.

 

Abhazya Cumhuriyeti Kurucu Devlet Başkanı Vladislan G. Ardzınba parlamentonun aldığı “egemenlik” kararının ertesi günü “ Gürcistan-Abhazya ihtilafının barışçı yollarla çözümü konusunda destek almak”, TBMM Başkanı ve siyasi parti liderleriyle temaslarda bulunmak, kendi ülkesi dışında yaşayan kardeşleri ile kucaklaşma ve olası gelişmeler konusunda bilgilendirme görüşmeleri yapmak üzere Türkiye’deki soydaşlarının yanına geldi.  30 Temmuz 1992 de dönemin başbakanı Süleyman Demirel ve dışişleri bakanı Hikmet Çetin Tiflis’e gitmiş Gürcistan’la antlaşmalar imzaladı. Türkiye’nin bu girişiminden güç alan Gürcistan Yönetimi cezaevlerindeki haydutları “savaşmaları karşılığı özgürlük” vaadi ile orduya almış 14 Ağustos 1992 yılında saldırıya geçerek Gal, Oçamçıra ve Akua (Sohum) işgal etmişti. Saldırıya kayıtsız kalamayan Abhaz Halkı direniş göstermiş ve birçok yetişmiş gencini kaybetmiştir. 410 gün süren savaşın kazanılmasından 8 Ağustos 2008 tarihine kadar ambargo altında tutulan Abhazya asla taviz vermemiştir. Abhazya ya uygulanan ambargo henüz bitmemiştir. Dünya Abhaz Halkına haksızlık etmekte, insanlık hakkı olan uluslararası seyahat hakkını gasp etmektedir. Abhaz halkı kendi ülkesinden çıkış yapabilmek için başka ülke üzerinden, başka kimlikle seyahat etme zorunda bırakılarak  taşıdığı kimliğinin “Gürcü ya da Rus” olması istenmektedir…

 

Abhazya, başta devlet başkanı olmak üzere yardımcısı ve parlamenterleri seçimle işbaşına gelmektedir. Kurucu devlet başkanımız Vladislav G.Ardzınba’nın ardından sırasıyla, Sergey Bagapş, Aleksadr Ankuap ve Raul Hacımba seçimle devlet başkanı olmuşlardır.

 

Dünyanın birçok ülkesine dağılan Abhazların önemli bir nüfusu Türkiye’de yaşamaktadır. Abhazya Cumhuriyetinde yaşan Abhaz nüfusunun 4-5 katı Türkiye’dedir.

 

Savaş henüz bitmedi…

 

Gürcistan Abhazya ile anlaşma yapmaya yanaşmamakta, Abhazya’yı dünya milletlerinden izole etme gayreti içindedir. Günümüzde başta Rusya Federasyonu olmak üzere Abhazya’yı tanıyan ülkelerin desteği olmaza daha önce de denediği gibi ilk fırsatta saldırıya geçip 25 yılda yetiştirdiğimiz değerlerimizi yok etme eğilimi içerisindedir.

 

Kurucu Devlet Başkanımız Ardzınba gibi bizim de güvencemiz “ halkın yurtseverliği, özgürlük tutkusu, direniş ruhu ve kardeşlik bağı”…Dır. Abhazların başkasının toprağında gözü yoktur. Verdiği mücadele var olma mücadelesidir.

 

Abhaz Postası ticari bir işletme değildir. Amacı Türkiye ve Türkiye dışında yaşayan Abhaz Kökenli soydaşlarının her türlü aktivitesini duyurmak, tanışmak iletişim kurmaktır.

 

Halkımıza güveniyoruz!

 

Özen Sanbay Atsanba

www.abhazpostasi.comBu yazı 1119 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI