Bugun...


Editör'den

facebook-paylas
Abhaz-Fed Yönetimine Açık Çağrı!
Tarih: 06-06-2022 13:00:00 Güncelleme: 06-06-2022 16:43:00


Türkiye diasporasında yaşayan Abhazların problemlerini Abhaz Dernekleri Federasyonundan başka kimse çözemez.

Abhaz-Fed son yaptığı genel kurulda Eski Federasyon Genel Başkanımız Akhusba Atanur Aksoy genel kurula hitaben yaptığı konuşmada yaptığı işleri tek tek anlattığında katılımcıların övgüsüne mazhar oldu.

Bu anlatımların arasında önemli müjdeler de vardı.

Neydi o

“ Abhazya’ya Ulaşım, Vatandaşlık, pasaport, kimlik problemlerinin çözümü, Abaza Dili Konusu, TJK Abhazlar Koşusu, Tıbbı yardım meseleleri vs. idi ”  

 

Tıbbı yardımın birinci aşaması gerçekleşirken ikincisi hakkında bir bilgi ulaşmadı. TJK Abhazlar Koşusu hayat buldu. Hasan Konca Başkanıma sonsuz teşekkürler.  Abaza Dili  konusunda sona yaklaşıldı. Bu konuda da emeği yadsınamaz eski Genel Başkan Akhusba Atanur Aksoy’a teşekkürler.

 

Ankara Abhaz Derneği yeni idari binası ve Abhaz-Fed Ankara Ofisinin açılışına katıldım. Katılımcıların önemli çoğunluğu Genel Başkan Maharia Murat Gümüş’ün “Abhazya Seyahati” ile ilgili söylediklerinden sonra 50’ye yakın kişi “ Karadan mı olur, Denizden mi olur, Havadan mı olur” bizi Abhazya’ya “ Anavatanımıza “ götürün diye istekte bulundu.

 

Bugün özellikle 30 Eylül Ayaayra Etkinliği çerçevesinde 10-15 günlük seyahat planlansa benim tahminin 150-200 kişi Abhazya’da olmak isteyecektir.

 

Abhazya Seyahati, anavatan özlemi, orada bulunan dost, arkadaş, akraba ziyareti hasreti ile yanıp kavrulan kimselerden birisi olarak sadece eşim ve benim “Çocuklarımı, torunlarımı, damadım ve gelinimi katmadan” bu seyahatte yaşayabileceğim sıkıntı ve problemlerimden bahsetmek, benim pozisyonumda olup da başına ne geleceğini bilemeyen kimseleri bilgilendirirken Diasporada yaşayan her Abhazın yaşadığı, çözdük, çözüyoruz denilen ama bir santim bile ilerleme kaydedilmeyen konulara değinmek istiyorum.

 

Vatandaşlık: Abhazya’da olmak ilgili birimlere müracaat etmek gerekli. Abhaz olanlar ile olmayanlar ayrı ayrı birimlerde işleme tabi tutulmaktadır.

 

Aile Birliği: Abhazya yöneticileri bugüne kadar aile birliği ilkelerine uygun hiçbir işlem yapmadı veya yapamadı. Eşi Abhaz olmayan her birey ailesi ile birlikte Abhazya’da yaşayamadı. İşlem süresi boyunca aile birliği sağlanamadı.

 

Vatandaş olup da pasaport süresi dolanlar: Abhazya Türkiye Temsilciliği bünyesinde sorunların çözümü konusunda önemli adımlar atıldığını duyuyorum. Bireysel olarak benim de böyle bir sıkıntım var. Müracaatımı yaptım. Bekliyorum.

 

Ulaşım: Abhazya’ya Sochi (Rusya Federasyonu) üzerinden havayolu ile gitmek en rahat seyahat etme yoludur.  Sohum’a ulaşmak için 24 saat ayakta olmanız gerekmektedir. Günümüzde ekonomik asla değil. Rusya Federasyonu- Ukrayna savaşı nedeniyle THY’nin uçmadığı söyleniyor. THY fiyat araştırması yapıldığında bir servet dökmeniz lazım. Şahsım için söylüyorum. Bu fiyatlarla (Uçak) eşimle birlikte Abhazya’ya gitmek mümkün değil. Alternatif güzergâh olarak Gürcistan üzerinden karayolu ile gidilebilir. Bu güzergâh “Abhazya tarafından uygun görülmemektedir”. Ama bu güzergâhı tercih edenler var.

 

Deniz Yolu ile ulaşım: Sinop üzerinden yük gemisi ile gidilebileceği konuşuluyor. Henüz hayata geçmiş bir şey yok. Neden yük gemisi ile yolcu taşımacılığı? Neden Sinop? Pek anlaşılır değil.

 

Ben enerjimi olmayacak işlerde harcamak istemiyorum. Yorgunluğa, yıpranmaya sebep oluyor. Diasporanın yaşadığı 3-5 sıkıntılı işlerinden bahsettim. Başta da söylediğim gibi sorunlarımızı Abhaz Dernekleri Federasyonu (Abhaz-Fed) çözer. Bir dönem Abhaz-Fed bünyesinde masanın önünde ve arkasında bulunmuştum. Akhusba Feridun Aksoy, Aşba Cangiç Koç ve Hapat Ahmet Ceylan’ın genel başkan oldukları dönemlerde bizzat şahit olduğum girişimler var. Yakından takip ettiğim Akhusba Atanur Aksoy’un da önemli girişimleri ve kazanımları vardı. İnşallah muhafaza edebiliriz.

 

Bugün için önem ve özelliklerini yitirdiğini düşündüğüm DAK’a da değinmek isterim.  DAK (Dünya Abhaz Kongresi). Dünyayı kucaklayan örgütlenmemiz olan eski adı ile Dünya Abhaz-Abazin Kongresi (DAAK) Rahmeti Ardzınba’nın özellikle “Türkiye diasporasını düşünerek” kurduğu önemli Abhaz yapılanma modeli idi. DAK’ın bugüne kadar yukarıda bahsettiğim konulardan hiç birisi hakkında bir girişimde bulunduğunu, bir sonuç aldığını duymadım. Duyduğum filanca köyde çuval yarışı, okul tamiratı, birkaç parçadan oluşan giyim kuşam yardımı. Yanlış anlaşılmasın küçümsemiyorum. Bunlar da mutlaka yapılmalı ama bunu yapan DAK olmamalı.

 

Velhasıl kelam ailesi ile birlikte 10-15 günlük planlama ile Abhazya’ya da yaşamak için küçük bir servet ayırmak lazım.

 

Anavatan hasreti ile tüm dostlara selamlar.

Özen Atsanba

6.6.2022

 

 Bu yazı 1395 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI