Bugun...


Dostlarımızdan Gelenler

facebook-paylas
21 Mayıs
Tarih: 23-11-2020 12:35:00 Güncelleme: 23-11-2020 12:39:00


 

21.Mayıs günü Kefken’in Babalı sahilindeyiz Aylak gezginler olarak. Hava ne sıcak ne soğuk, Karadeniz sakin. Dalgalar kumların üzerinde sessizce gidip geliyor.

Ortada büyük bir odun kümesi hazırlanmış, etrafında daire şeklinde Kafkas halklarının günümüz bayrakları dikilmiş.

Henüz kimsecikler yok. Astanda elindeki Sürgün Şiirleri kitabından “muhacir” şiirini çalışıyor, akşamüzeri başlayacak anma töreninde Abhazca okuyacak. Selamlaşıyoruz Abhazya Cumhuriyeti’nden gelmiş. Sakarya Üniversitesinde okuyor. O da bir nevi muhacir ülkemizde ama okumak için gelen gönüllü muhacir.

 Gönülsüz, zorla gelenler19.Yüzyıldakiler. Rusya İmparatorluğunun emperyalist politikaları sonucunda 1860 yılından itibaren 1864 yılında yoğun olarak Müslüman Kuzey Kafkasya halkları Osmanlı topraklarına zorunlu göç ettirilmiş. Büyük acıların yaşandığı bu göçün izlerine bir 21 Mayıs günü, Kocaeli Kefken’nin Babalı köyünde deniz kenarında bulunan mağaralarda, sülale armaları ve isimlerin duvarlara kazınmış olarak bulunmasıyla bu mayıs günü büyük zorunlu göçün anıldığı gün olarak kabul edilmiş.

Her yıl Türkiye’nin bütün bölgelerinden Abhazlar, Adıgeler, Kabartay ve Osetler Babalı sahilinde buluşur, akşam olunca meşaleler eşliğinde sahile inilir bir tur atıldıktan sonra önceden hazırlanmış odun kümesine meşaleler atılarak dev bir ateşe ruh verilir. Dualarla, saygıyla atalarına biz buradayız acılarınızı unutmadık, unutmayacağız dercesine.

Zorla vatandan koparılmak, gemi yolculuklarında yaşanılan zorluklar, kucaklarda yitirilen bebeler, analar, babalar, açlık, hastalıklar kederli hikâyeler bırakır yüreklere. Ve keder 100 yıl geçse de unutulmaz. Ve sağ kalan her birey, her Kafkas halkı denizden uzak, ata vatanlarının yeşilliğindeki köyleri ana vatan edinir kendilerine. Zorla göç ettirildikleri bu ana yurtlarda hayata tutunurken artık bu köylerin iki ismi vardır. Biri ana vatan köy ismi, diğeri ata vatan köy isimleridir. Böylelikle geçmişlerini köyleriyle, gelenek ve görenekleriyle, yemekleriyle ve dilleri ile asla terk etmezler.

Bu yılki 21 Mayıs akşamını bizde Kafkas halkları gibi içimiz ürpererek yaşıyoruz. Muhteşem bir katılım var.  Herkesin elinde bir meşale yukarıdaki tepeden sahile ateş böcekleri gibi titrek ışıklarla sessizce iniyor, Astanda’nın sesi gecenin sessizliğinde sahili çınlatıyor. Neredesiniz Muhacir Kardeşlerim?

Buradayız, buradayız tüm kederimizle biz hep buradayız! Diyen Karadeniz’e sığmayan, (bu akşam hırçın Karadeniz bile suskun) duyulmayan sesleri ben yüreğimde duyuyorum. Tüylerim diken diken. Konuşmalar yapılıyor, sonra herkes yine sessizce, geçmişlerine, atalarına saygıyla dağılıyorlar.

Astanda, herkes dağılınca Boris Gurguliya’nın Neredesiniz Muhacir Kardeşlerim? şiirini bir kez de daha okuyor, kayıt yapıyorum, dev gibi ateş küçücük kalıyor.

 

  ( Füabagov, Saşçüa, Amhacırkua?)

 

Neredesiniz muhacir kardeşlerim?

Memleketin yüreğini dağlayanlar. 

Denize dahi sığmayan acılarla

Neredesiniz meçhule yol alanlar

 

Neredesiniz muhacir kardeşlerim?

O hazin gidişi tarih unutmadan

Yetmedi mi; hatırlayın dilinizi

Davet değil ki; beklediğiniz haydi!

 

Neredesiniz muhacir kardeşlerim?

Yüreğimizde acı hiç eksilmedi

Hangi yangın yolundan alıkoyar ki

Vatan diye baş koyup yola gideni

 

Neredesiniz muhacir kardeşlerim?

Unuttunuz mu yoksa o asil soyu

Dağların o günden beri hiç susmadan

Adınızla ağıt söylediği yurdu

 

Neredesiniz muhacir kardeşlerim?

Aynı ruhu bölüşen Abhaz bedenleri

Kırın ayaklarınızda zincirleri

Düşün yollara kervan dönüyor geri

 

Neredesiniz muhacir kardeşlerim?

Dönün bıraktığınız baba ocağına!

Su damlası da dönüyor yatağına

Vakit geldi dönün vatan kucağına!

 

SAADET TEZKORKUT

 

12 Ocak 1959 yılında Adapazarı’nda doğdu. Anadolu ÜF. İşletme okudu. Türk Ticaret Bankası A.Ş de çalıştı. 1999-2012 tarihleri arasında YENİ SAKARYA GAZETESİ’NDE haftalık köşe yazıları yazdı. Sakarya Güzel Sanatlar Derneği SAGÜSAD’ da 1999-2001 tarihleri arasında başkan yardımcılığı görevinde bulundu. SAGÜSAD’ın kültür sanat ve eğitim dergisi GREN’i süreli yayın hayatına kazandırdı. Birçok karma fotoğraf sergisine katıldı. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) İl Kadın Girişimciler kurulunun kuruluşunda ve kurulunda görev yaptı.  “Sakarya’nın Kadın Girişimcileri” projesinde çalışmalar yaptı. Halen İl Kadın Girişimciler üyesi. 2013 yılından bu yana kendi bloğunda yazmaktadır.Bu yazı 284 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI