Bugun...


Aşba R.Cengiz Koç

facebook-paylas
Naçizane Öneri!
Tarih: 05-04-2020 09:59:00 Güncelleme: 05-04-2020 09:59:00


Naçizane Öneri!


Dünyamızda her türlü iletişim olanaklarının arttığı günümüzde her ulusun,toplumun karakteristik özelliklerini yansıtan giysilerle,yiyecekleriyle,objeleriyle özdeşleşmesi ve tanınması bilinen,somut bir gerçekliktir.


Ve her toplumun adları kültürel yapılarının,geçmişlerinin bir yansımasıdır.Özellikle birincil gelir kaynağı "Bacasız Sanayi" olarak adlandırılan "Turizm"olan toplumumuzun ilgi çekmesi ve sahip olduğu kültürel zenginliği yansıtabilmesi,tüm dünyaya aktarabilmesinin yegane yollarından birinin de kendi kültürel objelerinin öne çıkarılması ile daha mümkün olabileceği kanaatindeyim.


Bugün dünyanın herhangi bir yerinden insan manzaraları ile karşılaştığımızda giysilerinden,görünüşlerinden hangi coğrafi bölgeye mensup olduklarını rahatlıkla bilebiliyoruz.İşte biz de kültürel-ulusal giysilerimizle günlük yaşamımızı idame etmeye başladığımızda zaten ilgi odağı olan coğrafyamızı ve ülkemizi daha net olarak ön plana çıkarabiliriz diye düşünüyorum.Bu aynı zamanda ülke içerisinde yeni bir çok iş kolunun oluşmasında,canlamasında ve gelişmesinde itici rol oynayacak,istihdamı ciddi ölçüde arttıracak ve hatta ihracat olanaklarının artmasına vesile olacaktır.Örneğin,tekstil,dokuma,konfeksiyon gibi sektörler ciddi bir ivme kazanacaktır.


2008 Mayısında anavatanımda bulunduğum sırada Sohumda sahildeki bir hediyelik eşya mağazasından "Alabaşa"satın almıştım.Sahilden kaldığım otele dönerken alabaşayı elimde gören bir kaç turist benimle ve alabaşamla fotograf çektirmişlerdi.


Bu anektodun da gösterdiği gibi,gittiği ülkenin özelliklerini içeren objeler her zaman turistlerin ilgisini çekmekte,siz de farklı bir ülkeye gittiğinizde o ülkenin farklı obje ve mutfağına ilgi duyarsınız,çevreyle birlikte.


Bu aynı zamanda kültüre,dile,mensup olunan kültürel yapıya da aidiyeti arttırır diye düşünüyorum.Bugün uluslar,özellikle turizm gelirleri ciddi olanlar geçmiş kültürel özelliklerini herzaman ön plana çıkartmaya özen göstermekteler.Tabii bunu müzelerinde,belirli alanlarda da yapıyorlar ancak biz bulunduğumuz prestijli coğrafyanın bize sunduğu olanakları yeterince kullanamıyoruz sanırım.


Tabii bu aynı zamanda yazılım sektöründe bir noktaya gelmeyelim,çağın gerektirdiği uygulamaları inkar edelim anlamına gelmiyor.Ancak böyle bir potansiyelimiz var ve bu oldukça iyi,gözardı edilmemesi gereken bir potansiyel.

Saygı ve sevgilerimle.Bu yazı 929 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI