Bugun...Türkiye Cumhuriyeti Kuzey Kafkasya Diasporası Temsilcileri Basın Açıklaması:

Türkiye'de faaliyet gösteren Kuzey Kafkasya Sivil Toplum Kuruluşlarının çatı örgütleri olarak, bu oyuna gelmeyecek, kukla yönetimlerin uyguladığı hiçbir mantığı olmayan politikalara geçit vermeyeceğiz. Türkiye'de ve Kafkasya'da her daim birlikte yaşayan Abhaz, Gürcü, Adige, Çeçen, Oset ve diğer kardeş halkları birbirine düşürmeye kimsenin gücü yetmeyecektir.

facebook-paylas
Tarih: 13-08-2020 10:49

Türkiye Cumhuriyeti Kuzey Kafkasya Diasporası Temsilcileri Basın Açıklaması:

Türkiye Cumhuriyeti Kuzey Kafkasya Diasporası Temsilcileri Basın Açıklaması:

 

Abhazfed ve Alan Kültür ve Yardım Vakfı Tarafından Hazırlanan; Birkaffed, Çerkesfed ve Kaffed tarafından desteklenen kamuoyu Bildirisi.

Kaynak: ( Alan Kültür ve Yardım Vakfı)

 http://www.alanvakfi.org.tr/kamuoyuna-duyurulur

 

KAMUOYUNA DUYURULUR

 

Bildiğiniz üzere Kuzey Kafkasya STK'ları olarak 08.08.2020 tarihinde, Gürcistan Silahlı Güçlerinin Güney Osetya'ya saldırarak binlerce sivil masumu öldürmesinin 12. Yıl dönümünde; çeşitli törenler ve mesajlar ile kaybettiklerimizi andık ve sorumluları tarih önünde bir kez daha yargıladık. Böylesine acıları bir daha hiçbir halkın yaşamamasını diliyoruz.

 

Türkiye Cumhuriyeti Kuzey Kafkasya Diasporası Temsilcileri olarak belirtmek isteriz ki, bizler; Anayurtlarımızdan Anadolu'ya keyfi sebeplerle değil, sürgünle gelmiş halklarız. Ailelerimizin bir yarısı Anavatanımızda kalırken yada ölürken diğer yarısı büyük acılar ve zorluklar çekerek Anadolu'ya gelebilmiştir.

 

Bizler hiçbir zaman Anavatanlarımız ile bağlarımızı koparmadık. Bedenlerimiz ve zihinlerimiz Anadolu Topraklarına alışırken, ruhumuzun ve kalbimizin bir yanı hep anavatanımız için yaşadı.

 

BİZLER ELLE YAPILMIŞ, DİZAYN EDİLMİŞ, ÇEŞİTLİ VAATLER İLE BİR ARAYA GETİRİLMİŞ DİASPORALAR DEĞİLİZ.

 

Türkiye Kuzey Kafkasya Diasporası olarak, 1864'den beri Anavatanlarımız olan; Abhazya, Adigey, Çeçenistan, Kabardey-Balkarya, Karaçay-Çerkesk ve Osetya'da iyi yada kötü ne oldu ise müdahil olduk. Acıları paylaştık, aşmak için elimizden gelen her şeyi yaptık. Sevinçlere ortak olduk. Çünkü biz hep bir olduk.

 

Diğer taraftan, 1864'den günümüz Türkiye'sine gelindiği her aşamada, Kuzey Kafkasya Diasporası olarak Anadolunun bir gerçeği ve rengi olduk. Vatanından koparılmanın ne demek olduğunu iyi bilenler olarak, 2. Anavatanımız Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'ne sarıldık, kan olduk, can olduk, komutan olduk, asker olduk, işçi ve işveren olduk. Hepsinden gurur duyduk.

 

Bizler büyük sürgüne kadar Anavatanlarımızda Abazalar, Adigeler, Çeçenler ve Osetler olarak nasıl kardeşçe yaşadı isek, bugün Türkiye'de de öyle yaşıyoruz. Birbirimizi kolluyor ve her zaman dayanışma içerisinde oluyoruz.

 

Bizler; hem büyük sürgünden önce, hem de diaspora yıllarında çevremizde yaşayan halklar ile iyi ilişkiler kurduk. Günümüzde Türkiye'de birçok Abaza, Adige ve Oset; köy içinde ve yakınlarında; Gürcü'ler, Lazlar, Kürt'ler ve Türk'ler le komşuluk etmekte, akrabalık ilişkileri kurmakta, organize olmakta, aynı devletin halkı olmayı becerebilmektedir.

 

Tüm bunların yanında, faşist ve emperyalist güçlerin; kendi amaçları doğrultusunda, halkların kardeşliğini göz ardı ederek faşizan söylem ve eylemlerde bulunmaları 27 yıldır alışkın olduğumuz bir olgudur.

 

Özellikle dikkat edilmesi gereken ise;

Hepimizin aşikâr olduğu bu emperyalist güçlerin; Türkiye'de komşuluk hukuku içerisinde, birbirine saygı ve sevgi duyarak yaşayan halkların arasına nifak tohumları ekme çabasıdır. Üzülerek görüyoruz ki şer odaklarının bu çabaları bazı kesimlerde karşılık bulmuş; altı boş, karşılığı olmayan, sipariş üzerine kurulmaya çalışılan, olmadığı halde varmış gibi gösterilen hayali diasporanın hayali kurumları, Güney Osetya Katliamı ile ilgili demeçler vermiştir.

 

08.08.2008 tarihinde gece yarısı, masum Oset halkının üzerine füzelerle, roketlerle, tanklarla saldırıp; kadın, çocuk ,yaşlı demeden iki bine yakın cana kıyıp, sonrasında mağdur pozisyonu alarak ’’ Bize saldırdılar’’ demek, en basitinden, akıl tutulmasıdır. Kimin kime ne zaman saldırdığını merak edenler, şimdi bir suçlu olarak aradıkları o dönemdeki liderlerinin uluslararası medyaya verdiği demeçleri inceleyebilirler.

Faşist Gürcistan Yönetimi'nin 2008'de yaptığı soykırımı bizler 12 yıldır anmaktayız. Tam 12 yıl boyunca Türkiye Cumhuriyeti'nde hiçbir kesimden aksi bir söylem gelişmemişken, ansızın ortaya çıkan birileri 3 gün önce sözde bir bildiri yayınlamışlardır.

 

Soykırımı’nın 12. Yıl Dönümünde yapmış olduğumuz açıklamamızın ardından, Gürcistan Kökenli olduğunu iddia eden bir kısım STK’lar, yaptıkları açıklamada; Gürcistan’ın iki bölgesinin Rusya Federasyonu tarafından 2008 yılında işgal edildiği iddia edilerek, Rus emperyalizmi kınanmış ve ülkemiz Türkiye göreve davet edilmiştir.

Elbette ki emperyalizmi her durumda kınamak gerekmektedir. Bunun yanında, hiç kimsenin kendi emperyalist-faşist düşüncelerini örtbas etmek için, hedef saptırması’ da kabul edilebilir bir durum değildir.

 

Bildiride adı zikredilmeden, ‘iki bölge’ diye geçiştirilen yerler, Abhazya Cumhuriyeti ve Güney Osetya/ Alania Cumhuriyeti’dir. Anavatanlarımız olan bu iki ülke, tarihin hiç bir döneminde Gürcistan boyunduruğunda olmamıştır. Abhazya ve Güney Osetya; Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde, yasal referandum haklarını kullanarak bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir.

 

SSCB’nin kurucu unsuru ve bölgenin kadim halkları Abhaz ve Osetler’in bağımsızlık kararına, Faşist Gürcistan Yönetiminin cevabı ağır olmuş, Gürcistan tarafından yapılan saldırılarda; sivil ve savunmasız binlerce insan öldürülmüş, yerinden, yurdundan edilmiştir. Bu savaşlarda; Abhaz, Oset ve kardeşlerine hiç bir zaman desteklerini esirgemeyen diğer Kuzey Kafkasyalı kardeşlerimiz Adige ve Çeçen’lerle birlikte binlerce Gürcü hayatını kaybetmiştir. Yakın tarihte gerçekleşen ve her türlü yorumdan uzak bu emperyalist saldırıların bedeli kan ile ödenerek Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığı ile sonuçlanmıştır. Bu saldırı kararlarını vererek, binlerce canın kaybedilmesine yol açan basiretsiz yöneticiler, bugün bizzat Gürcü Halkı tarafından lanetlenmekte ve dünyada saklanacak yer aramaktadır.

 

Bizler için yok hükmündeki bu bildiri, ileriki günlerde olabileceklerin bir habercisidir. Devletimiz Türkiye Cumhuriyeti bu dış destekli yapay diaspora oyununu görmelidir. Devletimiz, içerisinde kardeşçe yaşayan halkların arasını açacak olan tüm oyunları bozmalıdır.

 

Türkiye Cumhuriyeti'nde kardeşçe yan yana yaşadığımız bu halklar; kendileri ile tarihi ve coğrafi hiçbir bağı olmayan kişilerin ve kurumların oyununa gelmemeli, ülkemizin huzurunu bozmamalıdır.

 

Bizler; Türkiye'de faaliyet gösteren Kuzey Kafkasya Sivil Toplum Kuruluşlarının çatı örgütleri olarak, bu oyuna gelmeyecek, kukla yönetimlerin uyguladığı hiçbir mantığı olmayan politikalara geçit vermeyeceğiz.

 

Bizler, Gürcü halkının düşmanı değiliz. Gürcistan Halkıda Kuzey Kafkasya Halkları’nın düşmanı değildir. Gürcüler, Kuzey Kafkasyalı diğer halklar gibi , o coğrafyanın kadim halklarındandır. Bugün yapılması gereken; yaşananlardan ders alarak, bu topraklarda, barış içinde nasıl yaşanacağına odaklanmaktır.

 

Türkiye'de ve Kafkasya'da her daim birlikte yaşayan Abhaz, Gürcü, Adige, Çeçen, Oset ve diğer kardeş halkları birbirine düşürmeye kimsenin gücü yetmeyecektir.

 

Abhaz Postası Haber Sitesi yayın ekibi Özen Sanbay Atsanba ve Necdet Akoğlu Agumaa olarak bu metni imzaladığımızı kamuoyu bilgisine sunarız.

 

 

Ortak Metne İmza Atan Kurumlar

 

1- Ankara Abhaz Kültür Derneği

2- Bilecik Abhaz Kültür Derneği

3- Bolu Abhaz Kültür Derneği

4- Bursa Abhaz Kültür Derneği

5- Darıyeri Hasanbey Köyü Abhaz Kültür Derneği

6- Düzce Abhaz Kültür Derneği

7- Eskişehir Abhaz Kültür Derneği

8- Fındıcak Abhaz Derneği

9- İnegöl Abhaz Kültür Derneği

10- İstanbul Abhaz Kültür Derneği

11- Karaelmas Abhaz Kültür Derneği

12- Kayalar Abhaz Kültür Derneği

13- Kocaeli Abhaz Derneği

14- Sakarya Abhaz Derneği

15- Samsun Abhaz Derneği

16- Sinop Abhaz Kültür Derneği

17- Tufanbeyli Abaza Kültür Derneği

18- Alan Kültür ve Yardım Vakfı

19- Poyrazlı Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği

20- Ankara Çeçen Derneği

21- Ankara Birleşik Kafkas Kültür Derneği

22- Ankara Dağıstanlılar Derneği

23- Kayseri Birleşik Kafkas Derneği

24-Eskişehir Kuzey Kafkasya Kültür Derneği

25- Kahramanmaraş Çeçen Derneği

26- Adana Anadolu Kafkas Derneği

27- Bursa Birleşik Kafkas Derneği

28- Çifteler Kuzey Kafkas Kültür Derneği

29- Osmaniye Kuzey Kafkasya Kültür Derneği

30- Sivas Çeçen Derneği

31- Kırıkkale Kafkas Derneği

32- 1864 Erbaa Çerkes Derneği

33- Ahlat Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği

34- Çerkes Hakları Derneği

35- İstanbul Çerkes Derneği

36- Kafkas Eğitim veKültür Derneği

37- Kafkasevi Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği

38- Kozlu Çerkes Derneği

39- Ladik Çerkes Derneği

40- Maltepe Çerkes Derneği

41- Marmara Çerkes Derneği

42- Merzifon Çerkes Kültür Derneği

43- Meydandüzü Köyü Çerkes Kültür Derneği

44- Tokat-Erbaa İverönü Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

45- Adana Çerkes Kültür Derneği

46- Afşin Kafkas Kültür Derneği

47- Antalya Çerkes Derneği

48- Arıkbaşı Köyü Kafkas Derneği

49- Aydın Kuzey Kafkas Kültür Derneği

50- Balıkesir Adığe - Çerkes Kültür Derneği

51- Bandırma Kuzey Kafkas Kültür Derneği

52- Biga Kafkas Kültür Derneği

53- Bolu Kafkas Derneği

54- Bozüyük Kuzey Kafkas Kültür Derneği

55- Bursa Çerkes Kültür Derneği

56- Çerkes Derneği (Ankara)

57- Çerkes Kültür Evi Derneği

58- Çorum Kafkas Kültür Derneği

59- Denizli Kafkas Kültür Derneği

60- Düzce Adige Kültür Derneği

61- Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği

62- Gaziantep Çerkes Derneği

63- Göksun Çerkes Kültür Derneği

64- Gönen Kafkas Kültür Derneği

65- Hamamözü Çerkes Derneği

66- İnegöl Çerkes Adığe Kültür Derneği

67-İskenderun Çerkes Derneği Adige Khase

68- İstanbul Kafkas Kültür Derneği

69- İzmir Çerkes Kültür Derneği

70- Kafkas Çerkes Derneği

71- Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği

72- Karacabey Kuzey Kafkasya Kültür Derneği

73- Karadeniz Ereğli Kafkas Kültür Derneği

74- Kayseri Kafkas Derneği

75- Kiçir Adıge Derneği

76- Kocaeli Kafkas Derneği

77- Kütahya Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği

78- Manisa Çerkes Kültür Derneği

79- Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği

80- Mustafakemalpaşa Çerkes Kültür Derneği

81- Nazilli Kafkas Derneği

83- Sakarya Kafkas Kültür Derneği

84- Samsun Çerkes Derneği

85- Sinop Kafkas Derneği

86- Sivas Kuzey Kafkas Kültür Derneği

87- Soma Kafkas Kültür Derneği

88- Söke Kafkas Derneği

89- Sungurlu Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği

90- Susurluk Kafkas Derneği

91- Şarkışla Kafkas Derneği

92- Tokat Çerkes Derneği

93- Turhal Kafkas Kültür Derneği

94- Uzunyayla Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği (İstanbul)

95- Uzunyayla Kültür ve Dayanışma Derneği - Kayseri

96- Vezirköprü Kafkas Kültür Derneği

97-Yalova Çerkes Birliği Kültür ve Yardımlaşma Derneği
Bu haber 729 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI