Bugun...SAD Olağanüstü Genel Kurulu’nu Tamamladı.

14 Kasım 2021 Günü yapılacak olan Abhaz Dernekleri Federasyonu 7. Olağan Genel Kurulunda Sakarya Abhaz Derneğini temsilen katılacak olan delegelerinin belirlenmesi maksadı ile olağanüstü yapılan genel kurul sonuçlandı.

facebook-paylas
Tarih: 23-10-2021 19:52

SAD Olağanüstü Genel Kurulu’nu Tamamladı.

SAD Olağanüstü Genel Kurulu’nu Tamamladı.

14 Kasım 2021 Günü yapılacak olan Abhaz Dernekleri Federasyonu 7. Olağan Genel Kurulunda Sakarya Abhaz Derneğini temsilen katılacak olan delegelerinin belirlenmesi maksadı ile olağanüstü yapılan genel kurul sonuçlandı.

Necdet Akoğlu Agumaa

Sakarya

 

Delegelerin belirlenmesi sonrası SAD Başkanı Bganba Oral Kobaş’ın katılımcılara hitaben yaptığı konuşma dikkat çekti. 14 Kasım da yapılacak Abhaz-Fed Genel Kurulunda Genel Başkanlığa aday olduğunu bir kez daha yenileyen Bganba Oral Kobaş ” Bugün seçtiğimiz delegelerimiz yalnız Kasım ayında yapılacak federasyon genel kurulunda oy kullanmakla kalmayacak. Önümüzdeki iki yıllık süreçte de görevlerini sürdüreceklerdir. Federasyonun olası tüzük değişiklikleri, çalıştay vb. olağan üstü genel kurullarına katılabilecek ve görüş bildirebileceklerdir. Sizlerden isteğim, iki ayrı liste ile yapılacak 14.Kasımdaki Federasyon Genel Kuruluna eksiksiz katılmanızdır.” Dedi. Sayın başkanın Konuşmasında Sakarya Abhaz Derneğinin kuruluş aşaması, yerel yöneticiler ile yapılan istişareler ve sonuçları hakkında detaylı bilgi verirken ağırlıklı olarak her STK nın özlemi olan binası “ KÜLTÜR SİTESİ” hakkında bilgiler verdi.

 

Kültür Merkezimizin bugünkü güncel fiyatlarla maliyeti 4,5 / 5 milyon tl civarında ve 6 bin m2’lik arsamız ile birlikte 10 milyon Türk lirası bir yatırımdan söz ediyoruz. Bu yatırım bizi heyecanlandırmasında, kimi heyecanlandırsın. “ Kendimizi ifade edebileceğimiz, tüm faaliyetlerimizi düzenli bir şekilde sürdürebileceğimiz, balo salonu, mutfağı, Apsınra dans salonu, Abhaz kafesi, kütüphanesi, kreşi, ana sınıfı ve derslikleri ile gençlerimiz ve çocuklarımız için bir okul niteliğinde olabilecek bu yapı için, mevcut olanaklarımızı sonuna kadar ortaya koyduk, halkımızla birlikte inşa ettik. Nasip olursa en kısa zamanda toplumumuzun kullanımına açarak, geleceğimiz olan, çocuklarımıza miras olarak bırakmak istiyoruz. “

Aday Olduğunu Bir kez Daha Açıkladı.

Genel Başkan adaylığını bir kez daha açıklayan Bganba Oral Kobaş Genel Kurula hitaben yaptığı konuşmasının bir bölümünde ”  Bu yıl haziran ayında yaptığımız SAD genel kurulunda, kongremize hitaben başkan olarak son kez karşılarında olduğumu, kültür merkezimizin bitirilmesi konusunda da son aşamaya geldiğimizi, ruhsat ve bürokratik işlemler nedeniyle bir süre daha görevde olacağımı, daha sonra görevi genç arkadaşlarıma bırakacağımı açıkladım.  Ve yürüttüğüm bu kutsal görevin başka bir aşamasına geçmek için izin istedim. Diye devam eden konuşmasında

Diasporadaki kardeşlerimizle, birlikte büyümek adına, anavatanımızın hakkını, hukukunu, varlığını duyurmak adına, sürgünde topraklarını kaybeden soydaşlarımızın sesi olmak ve dünyaya özgür ve bağımsız Abhazya’nın dalgalanan bayrağını tanıtmak adına, hiç kimsenin inkar edemeyeceği kurumsal yapımızla, herkesin saygınlığını kazanan bir mücadele anlayışımızla, ekibim ve ben, benden önce mücadele eden değerli federasyon başkanlarından bayrağı teslim almak için, kasım ayında yapılacak Abhaz Dernekleri Federasyonu yönetimine talip olduğumuzu, açıkladım.”

Abhaz Dernekleri Federasyonu, Türkiye Abhaz diasporasının çatı örgütlenmesidir. Türkiye’de yaşayan Abhazların en büyük örgütlü gücüdür. Öyle olması gerekir. bu nedenle; Abhaz Dernekleri Federasyonu diasporanın en büyük örgütlü gücü ise, daha önce elde ettiği kazanımlarını kaybetmeyerek, onların üzerine yeni kazanımlar elde ederek yoluna devam etmelidir. Bu kurumdan beklenen budur. Diyerek konuşmasını sürdüren Bganba Oral Kobaş federasyonun kurumsal yapısı hakkında kanaatini açıklarken “İlk olarak Abhaz Dernekleri Federasyonu’nu kurumsal bir yapıya kavuşturacak bir anlayışa ihtiyacımız var.”  Tüm yönetimin ve diğer organların, yetki ve sorumlulukların tespit edildiği, görev tanımlarının yapıldığı, nihai kararların istişare edilerek alındığı ve bunu bir sistem haline getirildiği bir anlayışı ortaya koymayı düşünüyoruz. Bu, federasyon yönetimlerinin değişmeleri halinde kaldığı yerden, yeni gelişen olaylara adapte olarak gelişimini sürdürmesi demektir.” Şeklinde genel kurula hitap etti.

Örgütlenme, Dil, Kültür, Kimlik, Lobi faaliyetleri, Siyasallaşma, Kardeş STK larla iletişim konularını başlıklar halinde katılımcılara sunan Kobaş yeniden Genel Başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Haberi hazırlayan Agumaa Necdet Akoğlu Bganba Oral Kobaş’ın konuşmasını sosyal medya üzerinden canlı olarak yayınladı. Ayrıca Sayın başkanın genel kurula hitaben yaptığı konuşma Sakarya Abhaz Derneği Web sitesinde yayınlandı. Bakınız; https://sakaryaabhaz.org/sayfa.php?id=138

Düzce Abhaz Derneği Başkanı Kozba İlhan Kıymet’in de söz aldığı genel kurulda katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, seçilen delegelere ve Sakarya Abhaz Derneğine başarılar diliyorum. Kasım ayında genel kurulu yapılacak olan Abhaz Dernekleri Federasyonunda Genel Başkan adaylığını açıkladı. O da toplumumuza hayırlı olmasını diliyorum. Şimdiye kadar bildiğimiz kadarı ile iki aday var. Başka aday çıkar mı bilmiyorum Genel başkan adaylarından birisin Maharia Murat Gümüş’ün olduğunu aslen Düzce’li olup İstanbul da ikamet ettiğini söyledi. Toplumumuza hayırlı olur temennisinde bulunan Kozba İlhan Kıymet katılımcılara ve divana teşekkür ederek ayrıldı.HABER VİDEOSU

Bu haber 882 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER STK DUYURULARI Haberleri

YUKARI YUKARI