Bugun...

Ardzınba’dan Demirel’e Mektup

Ardzınba’dan Demirel’e Mektup

(24 Ağustos 1992)

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba, 24 Ağustos 1992 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Süleyman Demirel’e bir mektup gönderdi. Demirel tarafından yanıtsız bırakılan mektup, şöyledir:

Süleyman Demirel

T.C. Başbakanı

Ankara

“Ekselansları,

İnsan Hakları Beyannamesi ilkelerine ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın, halkların kendi kaderlerini belirleme hakkına dayanarak, Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu, 23 Temmuz 1992’de, egemenliğini ve Abhazya’nın devlet yapısını yeniden kurmaya karar vermiş, fakat Gürcistan Devlet Konseyi’nin imparatorluk heveslerini karşısında bulmuştur. Gürcistan Devlet Konseyi, Parlamentomuzun kararına, haince saldırmaktan başka yanıt bulamamıştır. Üstelik bu saldırı, savaş ilanı olmaksızın yapılmıştır.

Abhazya’nın bazı bölgelerini ellerine geçiren Gürcü işgal birlikleri Abhazlara ve Gürcü olmayan diğer nüfusa soykırım politikası uygulamakta, sivil (barışçı) halka karşı uluslararası anlaşmalarla yasaklanan kitle imha silahlan kullanmaktadırlar.

Şimdi, her taraftan saldırganı, Gürcistan Devlet Konseyi’ni kınama sözleri (yükselirken) gelirken, yapılan işgali yasallaştırmak isteyerek bizi topların namluları altında görüşme masasına oturtmaya çalışıyorlar.

Abhazya Parlamentosu’nun, hükümetinin ve halkının tek bir bakışı vardır; Barış görüşmeleri ancak askeri faaliyetlerin kesilmesinden, savaş esirlerinin ve rehinelerin serbest bırakılmasından ve Gürcistan Devlet Konseyi’nin bütün birliklerini Abhazya topraklarından çekmesinden sonra mümkündür.

Bu zor günlerimizde şu ricalarla size sesleniyorum;

– Gürcistan birliklerinin Abhazya’ya saldırısının kınanması,

– Saldırganın işgal ettiği ülkeyi terketmeye zorlayacak diplomatik tedbirlerin alınması,

– Abhazya’ya yapılabilecek her türlü insani yardımın yapılması.

Bu vesileyle ve Abhazya ile Türkiye halkları arasındaki tarihi ilişkilere dayanarak, şahsınıza ve Türkiye halkına derin saygılarımızı sunar, ülkenizle barışçıl ve iyi komşuluk ilişkileri kurma ümidimizi belirtiriz. Bunun için sizin belirleyeceğiniz bir süreyle Türkiye’ye resmi heyet göndermeye hazırız.

Saygılarımla. 

Vladislav  Ardzınban

Abhazya Cumhuriyeti CumhurbaşkanıBizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI