Bugun...İnegöl Abhaz Kültür Derneğinin Düzenlediği Geleneksel Tsabal Ayzara Şenliği Yapıldı.

İnegöl Abhaz Kültür Derneği tarafından 19.06.2022 tarihinde “Kafkas Abhaz Şöleni” gerçekleştirildi. Pandemi nedeniyle iki yıldır yapılamayan etkinliğe katılım yüksek oldu.

facebook-paylas
Güncelleme: 21-06-2022 07:25:51 Tarih: 20-06-2022 23:14

İnegöl Abhaz Kültür Derneğinin Düzenlediği Geleneksel Tsabal Ayzara Şenliği Yapıldı.

 

 

 

İnegöl Abhaz Kültür Derneği tarafından 19.06.2022 tarihinde “Kafkas Abhaz Şöleni” gerçekleştirildi. Pandemi nedeniyle iki yıldır yapılamayan etkinliğe katılım yüksek oldu.

Özen Atsanba

Abhaz Postası

Katılımcılar arasında; Bursa Belediye başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediye başkanı Alper Taban, Abhaz Dernekleri Federasyonu başkanı Murat Gümüş Maharia ve federasyona bağlı bulunan dernek başkanları ile yöneticileri yer aldı. Abhazya Türkiye Temsilcisi İbrahim Ayüzdba ve yardımcısı Cansug Lazba ve DAK Türkiye Başkanı Hapat Ahmet Ceyaln’ nın da katıldığı etkinlik Programında Woshim Yi Makh müzik grubu ve Kafkas Akademi Halk Dansları Topluluğu sahne alırken etkinlik, mahalli düğün ve Avraşa yapılarak sonlandırıldı.

Katılımcıları selamlayarak konuşmasını sürdüren İnegöl Abhaz Kültür Derneği Başkanı Sayın Selami Arıcan 158 yıl önce Sürgün yaşamış bir milletin çocuklarıyız. Dünyanın birçok ülkesine dağılmış Osmanlı İmparatorluğu ile iyi ilişkiler sonucu Anadolunun birçok bölgesine yerleşmiş sürgün çocuklarıyız. Göç esnasında çok büyük kayıplar vermiş olan bizler İnegöl Bölgesi yerleşimine Abhazya’nın Zabal Bölgesinden göç etmiştir. İnegöl’de Kestanealan, Rüştiye, Osmaniye, Güney Kestane, Mezit ve Gedikpınar olmak üzere altı köyümüz bulunmaktadır. Bu köyleri kuran, bu köylerin bugünlere gelmesinde emekleri olan büyüklerimize Allah’tan Rahmet diliyorum.”  Diyerek konuşmasını tamamladı.

Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Maharia Murat Gümüş yaptığı konuşmasında “ Değerli büyüklerim, kıymetli mülki idare amirlerim, kıymetli dernek başkanlarım, kıymetli üyeler, kardeşlerim hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Federasyon olarak temel hedefimiz her geçen gün Türkiye diasporasında ki tüm halkımıza ulaşmak ve onları birlik beraberliğimizin nişanesi olan dernek faaliyetlerine sosyo-kültürel çalışmalara dahil etmektir.

Diasporada ki varlığımızı sürdürebilmek,  gücümüzü muhafaza etmenin yolu birlik beraberlikten ve aramızda güçlü bir dayanışma kurmamızdan geçer.

Biz Abhaz Fed olarak bu görevi ve misyonunu yerine getirebilmek için sizin gibi kıymetli kardeşlerimizle bir araya gelerek bu gücümüzü daha ileriye nasıl taşıyabileceğimizi konuşabilmek, yapılacak çalışmaları istişare etmektir.

Dernek çalışmalarımızı daha ileriye taşıyabilmek için öncelikle üye sayılarımızı artırmalı ve faaliyetlerimizi tabana yaymalıyız. Faaliyetlerimize iştirakleri artırmalıyız. Bunlar bizim birlik ve beraberliğimizi artıracağı gibi kültürümüzü, adetlerimizi muhafaza etmemizi de kolaylaştıracaktır.

Katkılarından dolayı Bursa büyük şehir belediye başkanı Ali Nur Aytaş’a, İnegöl belediye başkanı Alper taban’a teşekkür ediyorum. Organizasyonu da büyük emekleri geçen İnegöl Abhaz Kültür Derneği Başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve halkımıza teşekkür ederim.

Hepinizi tekrar saygıyla selamlıyorum. Çalışmalarınız daim, yolunuz açık olsun.” Dedi

 

Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Sayın İbrahim Ayuzdba “Saygı değer Federasyon başkanım. Değerli Dernek başkanlarım. Değerli büyüklerim, Hanımefendiler, beyefendiler hepinizi saygıyla ve sevgiyle Selamlıyorum.

Kıymetli misafirler kıymetli hemşerilerim

Bu güzel şölene uzak illerden gelen derneklerimiz ve halklarımızla buluşmak bizler için gurur kaynağı ve övünç vesilesi.

Bugün de böyle güzel bir şölen ve kutlamayı gerçekleştiren İnegöl derneği şahsında tüm emeği geçenleri başta başkan olmak üzere ,tebrik ediyorum..

Böylesi güzel heyecanlı günlerde kelamın kısası ve kalpten olanı makbuldür derler..

Sizlere kalpten ve en içten hislerimle ,sadece Abhazya Devletinin bir temsilcisi bir elçisi olarak değil, bir kardeşiniz, bir soydaşınız bir kandaşınız olarak sesleniyorum..”

O çok uzakta olmayan Öz Vatanımız, Canlar ülkemiz Abhazya’yı en içten duygularla sevmeliyiz. Abhazya’mızı güçlendirmeliyiz, çocuklarınıza bu bilinci aşılamalıyız. Geleceğin köprülerini hep beraber kuralım. Gelin el ele, yürek yüreğe, taş üstüne taş koyarak başkalarının gıptayla baktığı ,Allah’ın bize emanet ettiği Cennet vatanımıza sahip çıkalım..

Kıymetli hemşerilerimiz sizlerden özellikle istirham ediyorum. Türkiye’de de birbirimizi ötekileştirmeden, yapılanları görerek, takdir ederek, yanlışları kusurları istişareyle çözerek, her şeyden önce davamıza Apsuvaramıza, Alayfömüze Aknagaa Akâbzemize bu kadim , örf adet ve ananelerimize,dilimize sahip çıkarak bu milleti taçlandıralım..

Özellikle siz gençlerimize sesleniyorum.

Abhazya 150 yıl önce geldiğimiz hatıralarda kalan, siyah beyaz resimlerde kalmış köhne bir vatan asla değildir. Aksine kanlı,canlı, aktif geleceğin yıldızı durumdadır ; turizm de , transit ticaret de, meyve sebze üretiminde, bankacılıkta daha sayamadığım onlarca alanda gelecek vaat etmemektedir ..

Velhasıl Abhazlar olarak birbirimize tutunalım, beraber büyüyelim ve birbirinizi sevelim diyorum..

Hepinize, saygı ve selamlarımı sunuyor, bu güzel şöleni tertipleyen İnegöl lü hemşerilerimi tebrik ediyorum.

” Ancha Apsuvara yıvmırdzın” Abziyarızı haybaboub..” Dedi.

Program etnik halk ezgileri danslar, şarkılar eşliğinde devam etti.

Her zaman olduğu gibi Agumaa Necdet Akoğlu tarafından sosyal medya üzerinden canlı olarak yayınlandı.
Bu haber 336 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI