Bugun...Gelin Şarkılarımızı Beraber Söyleyelim.

Diasporada yaşayan Kafkas kökenli insanlar gün geçtikçe dillerini konuşmaya konuşmaya unutmakta, örf, adet ve geleneklerini yitirmektedirler. Bizlerin bu işlere bir yerlerden başlaması gerektiğine karar verdik.

facebook-paylas
Güncelleme: 28-03-2017 11:25:01 Tarih: 28-03-2017 11:14

Gelin Şarkılarımızı Beraber Söyleyelim.

Sivored Adiğe-Abhaz Halk Şarkıları Korosu

8 Nisan 2017 Cumartesi Saat:20.00 de Bağlarbaşı Kültür Merkezi İletişim Kamuran Çolak: 0532 613 51 96 Biletler Derneklerimizden Temin Edilebilir.

 

Si Wored Müzik Grubu

 

1.    2005 yılında kurulan koromuz ilk kurulduğunda Warada adıyla sahneye çıkmış, muhtelif tarihlerde Gaziosmanpaşa Kafkas Derneği, Bağlarbaşı Kafkas Derneği, Zübeyde Hanım Öğretmenevi, Kadıköy Halk Eğitim, Taksim AKM, İş Sanat Kuleleri, 21 Mayıs sürgünü anma günleri, İzmit Sabancı Kültür Merkezi, Düzce’de Açıkhava Tiyatrosunda, Avcılar Kültür Merkezi konserleri vermiş, TRT’de, TRT AVAZ’da, Ulusal Kanalda, Düzce Öncü TV’de programlar yapmıştır. Daha sonra “ Si Wored”  adıyla konserlerimize devam etmekteyiz. Şimdiki çalışmalarımızı da Adige, Kabartay, Abhaz dillerine yatkın olan ve sesi güçlü arkadaşlardan yeni katılımıyla devam etmekteyiz.

2.    Si Wored şöyle bir gereklilikten doğdu, Diasporada yaşayan Kafkas kökenli insanlar gün geçtikçe dillerini konuşmaya konuşmaya unutmakta, örf, adet ve geleneklerini yitirmektedirler. Bizlerin bu işlere bir yerlerden başlaması gerektiğine karar verdik. Bunun içinde bu işin müzik ayağında neler yapabiliriz diye düşündük. İçimizde Adiğe-Abhaz-Kabartay dillerini iyi bilen insanlarımız vardı. Kendi yörelerinin mızıka ezgilerini çok iyi bilen arkadaşlarımız vardı. Bir araya geldik, bir ekip oluşturduk. Burada herkesin çok iyi çabaları ve emekleri var. Hepsine teşekkür ediyoruz. Çok iyi müzisyenlerde bir araya geldi, çok değerli hocamız da inanılmaz bir gayretle bu işi yürütmeye çalışıyoruz. Gayemiz gerek atayurdumuz Kafkasya’da gerekse diasporada söylenen değişik müzikleri ve şarkıları gün ışığına çıkarmak, onları yeni yetişen gençlere notalarıyla, müzikleriyle miras bırakmaktır. Si Wored’in anlamı Adiğece benim şarkım anlamına gelmektedir. Bizler bu işin öncülüğünü yaptık. Şimdi ise hemen hemen tüm dernekler kendi korolarını kurup konserler vermektedirler. Bu da bizlerin doğru yolda ilerlediğimizin bir göstergesidir. Onlara da sonsuz başarılar diliyoruz.

3.    Çalışmalarımız müzik şefimiz ESİN KOÇAK,  Koro hocamız ÖZDEN TURHAN yönetiminde her hafta Çarşamba günü 19,30-22,00 arasında sürdürülmektedir.

4.    Si Wored grubu olarak Bağlarbaşı Kafkas Kültür Derneği bünyesinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bize yardımlarından ötürü yönetime şükranlarımızı sunuyoruz.

5.    Grubun konser, gösteri, oyunlar ile ilgili etkinlikleri Dernek Yönetim Kurulu Kararı ile bu komisyonun alacağı kararlar ile gerçekleştirilmektedir. Bu karar alınırken grubun üyeleri ile toplantılar yapılacak, onların da bu konulardaki görüşleri alınmaktadır.

6.    Grubumuzun web sitesi Si Wored adıyla açılmıştır. Dileyen kişi konserlerimizi buradan takip edebilir.

Sİ WORED KORO ELEMANLARI

KORO ŞEFİ: Esin KOÇAK (Wubıh)

KORO HOCASI: Özden TURHAN (Hatkoy)

1-      Onur ERCAN

Hatkoy

13- Serdar ÖZEL

Şapsığ

2-      Gönül ERCAN

Besleney

14- Yılmaz ÖLMEZ

Abzeh

3-      Mehmet BAYLAN

Abhaz

15- Onur ŞAHİN

Şapsığ

4-      Ayşe BAĞLAN

Laz

16- Mehmet Zeki BOREN

Hatkoy

5-      Yılmaz DURSUN

Abzeh

17- Meral ALBAYRAK

Hatkoy

6-      Mahire DURSUN

Bjeduğ

18- Sibel AKTAŞ

Şapsığ

7-      Cihan KALKAN

Abhaz

19- Elif TOKGÖZ

Kabartay

8-      Süreyya KALKAN

Şapsığ

20-Merve ASLANDOK

Kabartay

9-      Mahmut KOÇER

Hatkoy

21- Emine GÜDÜ

Abzah

10-   Veysiye AKTAŞ

Çeçen

22- Dilber GENÇ

Bjeduğ

11-   Ayşegül İNCE

Wubıh

23- Selçuk GENÇ

Abhaz

12-   Sabahat FİDAN

Abhaz

24- Kamuran ÇOLAK

Kabartay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 1909 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI