Bugun...ASLAN BJENYA ABHAZYA CUMHURBAŞKANI OLARAK GÖREVE BAŞLADI

Anlaşmalar uyarınca, kardeş Rusya ile ikili, eşit ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin tüm yönleri üzerinde daha yoğun çalışmalar yapacağız.

facebook-paylas
Güncelleme: 06-07-2020 01:23:22 Tarih: 23-04-2020 21:01

ASLAN BJENYA ABHAZYA CUMHURBAŞKANI OLARAK GÖREVE BAŞLADI

ASLAN BJENYA ABHAZYA CUMHURBAŞKANI OLARAK GÖREVE BAŞLADI

 

Necdet Akoğlu Agumaa

Ankara

 

Abhazya Cumhurbaşkanı Aslan Bjania'nın açılış ve yemin töreni Başkanlık İdaresi'nde yapıldı.

Sohum'da Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aslan Georgievich Bjania 'nın Görev Devir Teslimi İçin Devlet Töreni Yapıldı.

 

Törene, yasama, yürütme ve yargı organlarının temsilcileri, CEC üyeleri, Olağanüstü ve Rusya Federasyonu Büyükelçiliği de hazır bulundu.

 

Törenin Açış konuşmasını yapan Başkan Vekili Valery Bganba şunları kaydetti: “Bu yılın Mart ayında yapılan olağanüstü seçimlerden önce, ülkenin eski liderliğinin istifa etmesine, toplumda siyasi gerginliğin ve muhalefetin artmasına yol açan ciddi siyasi olaylar yaşandı. Anayasaya Göre Görev Alan Hükümetin çalışmaları ve ülkenin tüm siyasi güçleri sayesinde olumsuz durumu yasal bir kanala dönüştürmek mümkün oldu. Ayrıca tüm başkanlık adaylarına seçim sürecinin tamamının yasalara uygun bir şekilde geçtiği için teşekkür ediyorum. Aynı zamanda, seçim sürecine katılan tüm katılımcılar birbirlerine karşı saygılı bir tutum sergilediler ve seçilmiş Cumhurbaşkanı'na tebriklerini sundular.

Bütün bunlar, halkımızın ana talebinin yerine getirilmesi için büyük bir umut vaat ediyor toplumun birleştirilmesi ve istikrar talebi. Ancak bu şekilde ülkenin kalkınması sağlanabilir, arkadaşların ona karşı iyi tutumunu güçlendirebilecek ve Abhazya'nın bağımsız gelişimine alışkın olmayanların düşünmesini sağlayabileceğiz. Toplumun devlet için belirlediği amaç ve hedeflerin Cumhurbaşkanı Seçimi Aslan Georgiy Bjania tarafından onurlu bir şekilde yerine getirileceğinden eminim.”

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aslan Bjania, Anayasa Mahkemesi hâkimlerinin huzurunda, Abhazya Cumhuriyeti Anayasası metnine Abhaz dilinde yazarak yemin etti:

“Abhazya'nın çok uluslu insanlarına, bilgimi ve gücümü refahı, barışı ve halkım adına uygulayacağım konusunda yemin ederim. Faaliyetlerimde Abhazya Cumhuriyeti Anayasası'nın gereklerini kesinlikle yerine getireceğim, yetkililer tarafından sıkı bir şekilde uygulanmasının, cumhuriyetin tüm vatandaşlarının haklarına ve özgürlüklerine saygı gösterilmesini garanti altına alacağım. ”

Valery Bganba Abhazya Cumhurbaşkanı Aslan Bjania 'ya Yemin Töreninden Sonra Konuşması İçin Söz Verdi.

 

“Sayın Millet Meclisi milletvekilleri - Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu, Anayasa Mahkemesi hâkimleri.

Sevgili dostlar! Seçim kampanyasının seyri, tamamlanması ülkemizde yeni bir siyasi kültürün ortaya çıkması umudunu veriyor. Bu bağlamda cumhurbaşkanlığı adaylarına teşekkür ediyorum. Onlarla, siyasi aşırıcılığa ve devletin karşı karşıya olduğu diğer tehditlere karşı koymak ve Abhazya halkının korunması ve sürdürülebilir kalkınmasının mümkün olduğu kilit devlet kurumlarını dönüştürmeyi ve güçlendirmeyi amaçlayan faaliyetler için çalışmayı dört gözle bekliyorum. Bu bizim asıl amacımızdır!

 

Bu amaçla Abhazya'nın en iyi delikanlı ve kızları hayatlarını verdi. Vladislav Ardzinba ve Sergey Bagapsh hayatlarını bu misyona adadılar. Umarım bu hedefe ulaşmak için yapılacak çalışmalar sosyal uyuma katkıda bulunacaktır.

Devlet Başkanı olarak benim için öncelikli görevlerden biri, kamu yetkililerine güvenini geri kazandırmak.  Bu sonuca ulaşmak ancak dürüst ve açık bir şekilde çalışmakla mümkündür.

Yürütme organında çalışmaya davet edilecek herkes bir bakanın, bir hükümet organının başkanının bir ayrıcalık değil, ülke vatandaşlarına karşı yüksek bir sorumluluk olduğunu anlamakla yükümlüdür.

Her şeyden önce, toplumda yasallık ve herkesin yasalar önünde eşitlik ilkelerine koşulsuz bağlılığını göstermeleri gerekir!

Hükümet olmanın zorluklarının farkındayız. Bu bizi zaman kaybetmeden işe başlamaya zorluyor. Liderlerden biri atanan görevle başa çıkmazsa veya resmi pozisyonunu vatandaşların çıkarlarına aykırı amaçlar için kullanmaya çalışırsa, daha önce herhangi bir değere bakılmaksızın pişmanlık duymadan böyle bir çalışana gereken cezayı vereceğiz. Ve eylemlerinde bir çarpıklık ve suçluluk kanıtı varsa, cezanın kaçınılmazlığı ilkesi tam olarak uygulanmalıdır.

Seçim kampanyası sırasında, vatandaşların sosyal yaşamında hemen bir iyileşme vaat etmediğimizi defalarca vurguladım. Yarın genel bir refah olmayacak, yarın işimiz zor ve özenle çalışacağız

Yasa ve düzen oluşturmadan vatandaşların güvenliğini sağlamadan, ekonomik kalkınma sağlamak için koşullar yaratmak imkânsızdır.

Seçimlerde bize gösterilen güven, devlet organlarının verimliliğini artırmak için planların uygulanmasında kullanılacaktır.

Ana müttefikimiz ve stratejik ortağımız Rusya Federasyonu ile kapsamlı işbirliğinin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi, Abhazya'nın dış politikasının öncelikli alanı olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

Anlaşmalar uyarınca, kardeş Rusya ile ikili, eşit ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin tüm yönleri üzerinde daha yoğun çalışmalar yapacağız.

Etkinliğimizin düzenlemeleri, devletin ana faaliyet alanlarının mevcut durumu hakkında daha ayrıntılı olarak durmamıza izin vermiyor. Ancak, bunlardan birinde dikkatinizi çekmek istiyorum.

Dünya çapında korona virüs pandemisi ciddi halk sağlığı sorunlarına maruz kalmıştır. Güçlü ve varlıklı ülkeler bile bu kadar büyük ölçekli bir sorunla yüzleşmeye hazır değildi.

Abhazya'nın sağlık çalışanlarına, diğer departmanların çalışanlarına ve girişimcilere bu koşullar altında mevcut kaynakların seferber edilmesini hızlı bir şekilde organize edebildikleri ve nüfusa zamanında yardım edebildikleri için şükranlarımı sunuyorum.

 

Sevgili dostlar, bir konuşmada devlet yaşamının tüm alanlarını kapsamak imkansızdır. Yetkililerin faaliyetlerinin verimli ve şeffaf olmasını sağlamak için her türlü çabayı göstereceğiz.

Konuşmamın sonunda, istisnasız başkanlık seçimlerine katılan seçmenlere teşekkür etmek istiyorum.

Merkez Seçim Komisyonu'na, bölge üyelerine ve bölge komisyonlarına ve gözlemcilere şükranlarımı sunuyorum.”

 

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin adına, Rusya Federasyonu'nun Abhazya Cumhuriyeti'ne Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Alexei Dvinyanin, konuşmasında

“Siyasi deneyiminiz, profesyonelliğimiz ve ilişkilerimiz arasında, ve en yakın ittifak ve stratejik ortaklık ilkelerini daha da geliştirmek.

Bizim açımızdan, dost Abhazya'ya mümkün olan tüm yardımı vermeye devam edeceğiz. Seçiminizle Rus-Abhaz işbirliğinin ek ve en önemlisi etkili dinamikler alacağına yeni parlak renklerle yenileneceğine inanıyorum. ”

 

Sohum. 23 Nisan. Apsnypress. Lana Tsvizhba / Tamara Achba.
Bu haber 684 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ABHAZYA'DAN Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI