Bugun...Antalya Abhaz Kültür Derneği Merkez Ofisi Hizmete Açıldı.

Antalya Abhaz Kültür Derneği Başkanı Şamil Gümüş dernek çalışmaları hakkında bilgilendirme konuşması yaptı. Şamil Gümüş (Maharia), konuşmasında Antalya’da yaşayan Abhazların kültürel ve yaşamsal anlamlarda dayanışmaları, tanışmaları, ana dillerini ve geleneklerini sürdürmeleri, amacıyla dernek kuruluşunu yaşama geçirdiklerini belirtti.

facebook-paylas
Güncelleme: 07-09-2022 21:06:35 Tarih: 07-09-2022 20:45

Antalya Abhaz Kültür Derneği Merkez Ofisi Hizmete Açıldı.

Antalya Abhaz Kültür Derneği Merkez Ofisi Hizmete Açıldı.

 

Necdet Akoğlu Agumaa

Abhaz Postası

 

Açılışa Muratpaşa Belediye Bşk. Vekili Hüseyin Sarı, Abhazya Tam Yetkili Temsilcisi İbrahim Avidzba, Abhaz-Fed Başkanı Murat Gümüş Mahariya,  Abhazya Temsilci Yardımcısı Cansuh Lazba, Tufanbeyli Abhaz Derneği Başkanı Davut Hapat,  Karaaelmas Abhaz Kültür Derneği Başkanı Aydın Vardan Vardaniya, Bursa Abhaz Derneği Başkanı Namık Atan Butba,  İnegöl Abhaz Derneği Başkanı Selami Arıcan Çukua,  Eskişehir Abhaz Derneği Başkanı Turgay Tekin Aşba, Antalya Çerkez Derneği Başkanı Haydar Timurlenk,  Rusya Konsolos Yardımcısı Alexy Zaytsev,  Abhaz-Fed Eski Başkanlarından, Onur Kurulu Başkanı Cengiz Koç Aşba, İstanbul Abhaz Derneği Eski Başkanı, Abhaz-Fed Denetleme Kurulu Üyesi Şamil Ertaş Yaşba, Abhaz-Fed başkan yardımcısı Hakan Ander Beygua,  Abhaz-Fed Genel Sekreteri Çiler Girgin Başoğlu Afümha,  Abhaz-Fed Teşkilatlanma Sekreteri Bülent Barış Peçliya,  Abhaz Basınının değerli üyesi Necdet Akoğlu Agumaa,  Karaaelmas Abhaz Derneği YK üyesi Fahri Diler Marhaliya,  Bursa Abhaz Derneği YK üyesi Güler Turan Kozupha,  Emekli Tuğgeneral İsmail Arıcı Adzınba,  Emekli Albay Ubıh Cumhur Utku ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Bir süredir tadilatının yapıldığı dernek merkezi özenle hazırlanmış ve 04.09.2022 tarihi itibariyle soydaşlarımızın hizmetine açıldı.

 

Bağımsızlıktan yoksun bir ulus uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz

Vladislav Ardzınba

 

Antalya Abhaz Kültür Derneği binası Muratpaşa ilçe merkezi Elmalı Mah. 25. Sk. No:9 Uluhan İşhanı Kat:4 No:12’de (A-101 Market üstü) sürdürülen onarım çalışmaları sonrasında 4 Eylül 2022 Tarihinde düzenlenen tören ile gerçekleşti.

Antalya Abhaz Kültür Derneği Başkanı Şamil Gümüş dernek çalışmaları hakkında bilgilendirme konuşması yaptı.. Şamil Gümüş (Maharia), konuşmasında Antalya’da yaşayan Abhazların kültürel ve yaşamsal anlamlarda dayanışmaları, tanışmaları, ana dillerini ve geleneklerini sürdürmeleri, amacıyla dernek kuruluşunu yaşama geçirdiklerini belirterek konuşmasını sürdürdü.

 

Abhazya Cumhuriyeti Devleti Yetkili Temsilcisi İbrahim Özyıldırım Avıdzba, Antalya Abhaz diasporasının toplumsal örgütlenme çalışmalarını takdirle karşıladıklarını ve desteklediklerini belirterek, Abhazya Cumhuriyeti devlet Başkanı Aslan Bjaniya’nın Antalya Abhaz Diasporasına selamlarını iletti.

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu (Abhaz – Fed) Başkanı Murat Gümüş (Maharia) Türkiye’de yaşayan Abhaz Diasporasının toplumsal örgütlenmesinin kurumsal kimliği olan Abhaz –Fed’e Antalya’dan katılımın olmasından dolayı memnuniyet duyduklarını ve Abhaz – Fed olarak Antalya Abhaz Kültür Derneği’ne her türlü desteği vereceklerini söyledi. Abhaz-Fed Genel Başkanı Sayın Murat Gümüş Maharia yönetim kurulu adına başta Antalya Abhaz Kültür Dernek Başkanı Şamil Gümüş Maharia ve Yönetim Kuruluna toplumumuza hizmet için çıktıkları bu yolda başarılar diliyor, bizlere karşı gösterdikleri sıcak, içten ev sahiplikleri için teşekkür ediyoruz.” Dedi.

 

Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Sarı, Muratpaşa belediyesi olarak Antalya’da yaşayan Abhaz Diasporasının kültürel ve toplumsal çalışmalarında belediye olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ve Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal’ın en içten selamlarını iletti.

 

Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolos Yardımcısı Aleksey Zaytsev, konuşmasında Rusya Federasyonu olarak Abhaz Diasporasının çalışmalarının yanında olduklarını, kültürel çalışmalarına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

 

Güney Osetya Cumhuriyeti Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Hoshity Burhan Canpolat, kutlama mesajı göndererek destek ve başarı dileklerini iletti

 

Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Komitesi başkanı Sayın Vadim Harazia Antalya’da faaliyete başlayan Abhaz Kültür Derneğimizi kutlama mesajı gönderdi. Gönderdiği mesajında

 

Bir milletin, ulus olarak sonsuza kadar varlığını koruyabilmesi için öncelikle anadilinin bilinmesi, aynı zamanda atalarımızın bizlere öğretmiş oldukları gelenek ve göreneklerin (Apsuara) kaybedilmemesi gerekmektedir. Temelini atmış olduğunuz kültür ocağının sıcaklığı eksik olmasın, tüm çalışmalarınızda, başarılar, güzel anavatanınız Abhazya’dan eksik kalmayın

 

Abhaz Postası olarak Antalya’da yaşayan tüm Abhaz Diasporasını kutluyor, çıktıkları bu ulvi yolda başarılar diliyoruz.

Abhaz Postası Yayın Kurulu

Özen Atsanba- Necdet Agumaa

 

 

 
Bu haber 265 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI