Bugun...Abhazlar Anadolu’da Bayramlaştı.

Abhaz Dernekleri Federasyonu, birlikte isek güçlüyüz şiarıyla nerde bir Abhaz yaşıyorsa onlarla olacağız anlayışı içerisinde Anadolu’daki Abhaz Köylerini ziyaret etmeye devam ediyor.

facebook-paylas
Tarih: 17-07-2022 15:18

Abhazlar Anadolu’da Bayramlaştı.

Abhazlar Anadolu’da Bayramlaştı.

Abhaz Dernekleri Federasyonu, birlikte isek güçlüyüz şiarıyla nerde bir Abhaz yaşıyorsa onlarla olacağız anlayışı içerisinde Anadolu’daki Abhaz Köylerini ziyaret etmeye devam ediyor.

Necdet Akoğlu Agumaa

Abhaz Postası

Bu geziler dili, kültürü erozyona uğramış, gelenek ve görenekleri erimeye yüz tutmuş Abhaz Halkının aynı zamanda örgütlenmesi için de bir değer ifade ediyor. Bu anlamda 14 Temmuz 2022 günü yola çıkan Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Maharia Murat Gümüş Başkanlığındaki Yönetim Kurulu üyelerinden Hakan Ander Beygua, Bülent Barış Peçlia Fırat Soyupak Dzapshba, Şamil Ertaş Yaşba ile Abhaz Postası ve Apsua Gündem muhabiri Necdet Akoğlu Agumaa’da katılırken Abhazya Cumhuriyeti Temsilcisi İbrahim Ayuzdba, Yardımcısı Cansug Lazba, Abhazya Cumhuriyeti Milletvekili İnar Gitsba ve Abhazya Cumhuriyeti Ticaret Odası Başkanı Tamilla Mertskhulava’da eşlik etti.

Yozgat Sorgun Osmaniye Abhaz Kültür Derneği Abhaz-Fed Üyesi Oldu.

Abhazya Türkiye Temsilcisi Sayın İbrahim Ayuzdba Gazilerimiz ile birlikte. 

Yozgat da yaşayan Abhazların köy ziyaretlerini gerçekleştiren heyet, tanışma, ağırlama ve sohbet sonrası 1992 - 93 Gürcistan-Abhazya Savaşı esnasında vatan savunmasına katılan Osmaniye Loğ-Kıt’tan Sayın Muhammed Erol Şhamuz, Bahtiyar Akyol Kopsirgen, Ömer Özbek Amukba ve Uğur Polat Kopsirgen’e madalyaları taktım edildi.

Abhazya Savunma Bakanı Sayın Anua İvanipa Viladimir telefon ile katıldığı madalya töreninde katılımcılara hitaben yaptığı konuşmasında başta gazilerimiz olmak üzere her kese teşekkür ederek “Allah bizleri iyi günlerde karşılaştırsın. Hepimizin ortak vatanı var. Onun adı Abhazya. Vatanımız sonsuza kadar özgür ve refah kalsın. Bundan sonra asla savaş yüzü görmesin. Beraberlik, barış içerisinde yaşayalım. İyilikle kalın” diye selamlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Sorgun Abhaz Kültür Derneği Başkanı Sayın Dursun Nenuk Ceylan (Hapat) 18.04.2022 tarihinde yaptıkları genel kurulda Abhaz-Fed üyesi olma kararlarını açıklayarak başvuru dilekçelerini Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sayın Murat Gümüş Maharia’ya verdi.

Federasyon Genel Başkanımız Murat Gümüş Maharia “Değerli büyüklerim, kıymetli üyeler, kardeşlerim hepinizi saygıyla selamlıyorum.” Diyerek başladığı konuşmasında özellikle Kayseri’de meydana gelen annesi ile anadilini konuşan kardeşimize yapılan ırkçı saldırıyı kınayarak sürdürdüğü konuşmasında “  Birçok medeniyete ve millete vatan olmuş bu toprakların ve cumhuriyetimizin kurucu unsurları arasında yer alan halklarımıza bir takım siyasi ve politik provokasyonların içersine çekilmesine asla izin vermeyeceğiz.” Diyerek konuşmasını sürdürdü. Genel başkan konuşmasında “ Federasyon olarak temel hedefimiz her geçen gün Türkiye diasporasında ki tüm halkımıza ulaşmak ve onları birlik beraberliğimizin nişanesi olan dernek faaliyetlerine sosyo-kültürel çalışmalara dahil etmektir. Diasporada ki varlığımızı sürdürebilmek,  gücümüzü muhafaza etmenin yolu birlik beraberlikten ve aramızda güçlü bir dayanışma kurmamızdan geçer. İşte Abhaz Fed olarak bu görevini misyonunu yerine getirebilmek için sizin gibi kıymetli kardeşlerimizle bir araya gelerek bu gücümüzü daha ileriye nasıl taşıyabileceğimizi konuşabilmek, yapılacak çalışmaları istişare etmektir.” Diyerek tamamladı.

Yeşilyurt Bulamur Çırdak Abhaz Kültür Derneği (Yelbudak) Dernek Açılışı Yapıldı.

Yozgat’tan sonra” (Yelbudak) Yeşilyurt, Bulamur, Çırdak Abhaz Kültür Derneği açılışı yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Kurucu Başkan Murat Yüzgüleç Adleyba söz alarak dernek açılışı ile Abhaz diasporası ve Dernekleri ile ilişkileri geliştirmeyi, Atavatan ile Sosyo Kültürel ilişkiler tesis etmek, Abhaz ve Abhazya  bilincini diri tutmayı amaçladıklarını dile getirerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

Açılışa yerel protokol ilgi gösterdi.

Mustafa Arslan Tokat Millet Vekili, Muhsin Yılmaz  Yeşilyurt Belediye Başkanı, İnar Gitsba Abhazya Cumhuriyeti Milletvekili, İbrahim Avuzdba Abhazya Türkiye Temsilcisi, Cansug Lazba Abhazya Cumhuriyeti Temsilci Yardımcısı, Tamilla Mertskhulava Abhazya Cumhuriyeti Ticaret Odası Başkanı. Abhaz-Fed Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Ander Beyguaa, Bülent Barış Peçlia  Fırat Soyupak Dzapshba, Şamil Ertaş Yaşba ile Abhaz Postası ve Apsua Gündem muhabiri Necdet Akoğlu Agumaa’da katıldı. Dünya Abaza Birliği Türkiye Başkanı Ahmet Ceylan Hapat’ta katılımcılar arasında idi. Yozgat ve Tokat görüşmeleri sosyal medya üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Abhaz Postası yayın kurulu olarak Osmaniye Abhaz Kültür Derneği’ni Abhaz-Fed üyesi olmak istemeleri Yeşilyurt Bulamur Çırdak Abhaz Kültür Derneği (Yelbudak) Derneğini kurmaları nedeniyle Başkan Murat Yüzgüleç Adleyba’nın şahsında kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Özen Sanbay Atsanba-Necdet Akoğlu Agumaa
Bu haber 941 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI