Bugun...Abhazfed Basın Açıklaması

Abhazya Cumhuriyeti 2008 yılından itibaren başta Rusya Federasyonu olmak üzere, Nikaragua, Venezuela, Nauru, Vanuatu, Tualu, Güney Osetya ve Suriye Arap Cumhuriyeti tarafından tanınmış olup, 30 Eylül 2018 tarihinde 25. Bağımsızlık yılını gururla ve onurla kutlayacaktır.

facebook-paylas
Tarih: 11-09-2018 12:24

Abhazfed Basın Açıklaması

Abhaz Dernekleri Federasyonu Gürcü kaynaklarından alınan yanlı haberin Türkiye Basınına servis edilmesini şiddetle kınadığını belirten basın açıklamasında bulundu. Bakınız : (http://abhazfederasyonu.org/post/turkiye-basinina-duyurulur)

Abhaz Dernekleri Federasyonuna ait wep sayfalarında duyursunu yaptıkları açıklamada Atavatanımız Abhazya Cumhuriyeti Başbakan'ı Sayın Gennadi Leonidoviç Gaguliya gibi büyük bir devlet adamını kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşarken, Türkiye’nin “Resmi” haber ajansı Anadolu Ajansı’nın, Gürcistan kaynaklarından aldığı ve Gürcistan Yönetimi'nin faşist dilini yansıtan yanlı haberi, hiçbir denetimden geçirmeden Türkiye basınına servis etmesi kabul edilemez bir durumdur. Ajansın haberde “ayrılıkçı” Abhazya’nın “sözde” Başbakan'ı gibi haber üslubu olmayan tabirler kullanması ve bunu sorgulamadan, adeta faşist Gürcü Yönetimi diline bürünerek başta TRT, Sabah Gazetesi, Yeni Şafak Gazetesi, Akşam Gazetesi, Milliyet Gazetesi ve birçok internet haber sitesi tarafından okuyucularına iletmesi çok açık şekilde Türkiye'de yaşayan yüzbinlerce Abhaz'ı ve milyonlarca Kuzey Kafkasyalı’yı derinden yaralamıştır." ifadelerine yer verdiler. 

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu" Türkiye Basınına Duyurulur" başlığı ile yaptıkları açıklamalarında; 

 

Türkiye Basınına Duyurulur

 

Bizler 08.09.2018 tarihinde Atavatanımız Abhazya Cumhuriyeti Başbakan'ı Sayın Gennadi Leonidoviç Gaguliya gibi büyük bir devlet adamını kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşarken, Türkiye’nin “Resmi” haber ajansı Anadolu Ajansı’nın, Gürcistan kaynaklarından aldığı ve Gürcistan Yönetimi'nin faşist dilini yansıtan yanlı haberi, hiçbir denetimden geçirmeden Türkiye basınına servis etmesi kabul edilemez bir durumdur. Ajansın haberde “ayrılıkçı” Abhazya’nın “sözde” Başbakan'ı gibi haber üslubu olmayan tabirler kullanması ve bunu sorgulamadan, adeta faşist Gürcü Yönetimi diline bürünerek başta TRT, Sabah Gazetesi, Yeni Şafak Gazetesi, Akşam Gazetesi, Milliyet Gazetesi ve birçok internet haber sitesi tarafından okuyucularına iletmesi çok açık şekilde Türkiye'de yaşayan yüzbinlerce Abhaz'ı ve milyonlarca Kuzey Kafkasyalı’yı derinden yaralamıştır.

 

Abhazya Cumhuriyeti, 1921 Anayasasında belirtildiği gibi Sovyetler Birliği’ni oluşturan bağımsız bir devlet olarak yer aldığından ve Sovyetler Birliği Yüksek Konseyi’nin (Supreme Soviet), 03 Nisan 1991 tarihli, Sovyetler Birliği’nden ayrılacak Birlik Cumhuriyetleri’nin “Ayrılma Sorunlarının Düzenlenmesi” hakkındaki kanun uyarınca vede devletin kanuni belgeleri, antlaşmaları ve uluslar arası hukukun “Halkların Kendi Kendini Yönetme” hakkı uyarınca, 23 Temmuz 1992 tarihinde egemen, demokratik, bir hukuk devleti olduğunu ilan etmiştir.

 

Abhazya’nın ilan ettiği bu egemenliği kabul etmeyen Gürcistan, 14 Ağustos 1992 tarihinde Abhazya’ya saldırarak bir savaşa neden olmuştur. Yaşanan bu savaş ve Abhaz Halkının var olma direnişi, Abhazya’nın zaferi ile sonuçlanmış ve 30 Eylül 1993 tarihinde Abhazya Cumhuriyeti Bağımsızlığını ilan etmiştir.

 

Nitekim savaş sonrasında yapılan referandumda, savaş sonrası yaşanan bütün olumsuz koşullar ve uygulanan her türlü ambargoya rağmen Abhaz Halkı tercihini, % 97,7 oranında bağımsız, demokratik ve hukuk devleti niteliklerine sahip Bağımsız Abhazya seçeneğinden yana kullanmıştır.

 

Abhazya Cumhuriyeti 2008 yılından itibaren başta Rusya Federasyonu olmak üzere, Nikaragua, Venezuela, Nauru, Vanuatu, Tualu, Güney Osetya ve Suriye Arap Cumhuriyeti tarafından tanınmış olup, 30 Eylül 2018 tarihinde 25. Bağımsızlık yılını gururla ve onurla kutlayacaktır.

 

Bu hususları göz ardı ederek; haberi Gürcü kaynaklardan alan, yanlı ve yanlış şekilde servis eden Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi haber ajansı Anadolu Ajansı'nı ve büyük bir sorumsuzlukla hiçbir denetimden geçirmeden yayına veren yazılı ve görsel tüm basını şiddetle kınıyoruz.

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu
Bu haber 1972 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GURBETÇİNİN SESİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI