Bugun...Abhaz Dernekleri Federasyonu 6. Olağan Genel Kurulu Tamamlandı.

Geri Dönüş Bakanı Sayın Beslan Dbar, Abhazya Türkiye Temsilcisi Sayın Vadim Kharazia, Abhazya Cumhuriyeti Rusya Federasyonu Büyükelçisi Sayın İgor Ahba ve Güney Osetya Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Sayın Remzi Yıldırım, Apsny Vakfı Başkanı Soner Gogua, Abhaz Parlamenterler Dima Gunba, Astamur Logua, Tayfun Ardzınba ve Dünya Abhaz Diasporası Temsilcileri katıldı.

facebook-paylas
Güncelleme: 20-11-2019 18:31:38 Tarih: 19-11-2019 00:15

Abhaz Dernekleri Federasyonu 6. Olağan Genel Kurulu Tamamlandı.

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu 6. Olağan Genel Kurulu Tamamlandı.

 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan kongreye üye dernek delegelerinin yanı sıra, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda misafirin katıldığı kongre gerçekleşti.

 

Özen Atsanba

16 Kasım 2019   Sakarya

 

Geri Dönüş Bakanı Sayın Beslan Dbar, Abhazya Türkiye Temsilcisi Sayın Vadim Kharazia, Abhazya Cumhuriyeti Rusya Federasyonu Büyükelçisi Sayın İgor Ahba ve Güney Osetya Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Sayın Remzi Yıldırım, Apsny Vakfı Başkanı Soner Gogua, Abhaz Parlamenterler Dima Gunba, Astamur Logua, Tayfun Ardzınba ve Dünya Abhaz Diasporası Temsilcileri katıldı.

 

Yapılan kongrede, Genel Başkan Atanur Aksoy Akhusba güven tazeledi ve başkanlığa yeniden seçildi.

 

Kongre boyunca yapılan konuşmalarda Abhaz Örgütlenmesi ve önemi ön plana çıkarken, federasyon yeni yönetimine başarılar dilendi.

 

Konuşmaların ardından faaliyet raporu, mali rapor ve denetleme kurulu raporları sırası ile okundu. Raporlar üzerinde görüşmeler açılarak delegelerin görüşleri alındı.  Yapılan oylama ile yönetim ibra edildi. Genel Başkan Atanur Aksoy Akhusba'nın oluşturduğu Yönetim Kurulu, asıl ve yedek listesi ile Denetleme Kurulu asil ve yedek listeleri delegasyonun oylarına sunuldu. Delegasyon yapılan oylamada, oy birliği ile yeni oluşturulan yönetime yetki verdi.

 

Genel Başkan Akhusba Atanur Aksoy “Gücünü tabanından, üye ve derneklerinden alan Abhaz Dernekleri Federasyonu ilkelerinden vazgeçmeden topluma hizmet etmeye devam edecektir.” Dedi

 

Kurultayda söz alan konuşmacılardan sonra yeni kurulan Abhaz Derneği başkanlarına Abhaz Dernekleri Federasyonu tarafından yaptırılan dernek tabelaları Genel Başkan Akhusba Atanur Aksoy tarafından teslim edildi.

 

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Daur Kove’nin mesajı Astemur Bagatelia tarafından seslendirildi.

 

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Daur Kove Abhaz Dernekleri Federasyonu 6. Olağan Genel Kurulu nedeniyle gönderdiği mesajında

 

“ Saygıdeğer Soydaşlarımız!

Bugün aranızda bulunan hepinize Abhazya’dan selamlarımızı ve Abhaz Dernekleri Federasyonun 6. Olağan Genel Kurulunun verimli bir şekilde geçmesi dileklerimi kabul buyurun.

Abhaz Dernekleri Federasyonu kuruluş gününden itibaren Abhaz diasporasının yoğun yaşadığı sadece Türkiye’de değil, diğer ülkelerde de bütün diasporamızın konsolide edilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Bugüne kadar Federasyonun yönetimini üstlenen bütün Yönetim Kurul’larının ve Başkanları’nın yönetimi sayesinde, Federasyonun Abhazya Cumhuriyeti'nin tüm yaşam alanlarına katıldığını ve Federasyonun Türkiye'deki faaliyetlerinin Abhazya Cumhuriyeti'nin Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkı ile iyi komşuluk ilişkilerinin güçlendirilmesine katkıda bulunduğunu güvenle söyleyebiliriz.

Federasyonun başkanlığı büyük bir onurdur, ancak aynı zamanda da büyük bir sorumluluktur. Abhazya Dernekleri Federasyonu'nun Yönetim Kurulu üyeleri ve Başkanı, Türkiye'de Abhaz dilini ve kültürünü yaygınlaştırma, diaspora mensuplarına tarihi Anavatanları Abhazya hakkındaki doğru bilgileri iletilme ve tüm Abhaz toplumuna hizmet etme gibi büyük vazifelere hizmet etmeye devam edecekler.

Halkımızın refahını engellemeye dileyen çok düşmanımızın olduğunda sorumluluğun doğru algılanması özellikle önemlidir. Hepiniz, kardeşlerimizle bizi bölmeye isteyenlerin attığı adımların farkındasınız. Böyle zamanlarda, Abhaz ve tüm Kuzey Kafkas toplumu için olumsuz sonuçlar doğuran hatalar ve kasıtsız eylemler kabul edilemezdir,

Abhazlar ve Çerkeslerin bölünmez kardeş olduklarını hep hatırlamalıyız. Tüm zor zamanlarda Çerkesler Abhaz halkının yardımına geldiler; Gelecekteki nesillerin yararına, kardeş halkların tüm temsilcilerinin kültürel değerlerini ve tarihsel bağlarını güçlendirmeye yardımcı olacak ortak çabaları yönlendirmemiz, provokasyona boyun eğmememiz son derece önemlidir.

Sevgili Soydaşlarım,

Abhaz Dernekleri Federasyonu, Abhaz halkının ve Abhazya Cumhuriyeti’nin yararına gerçekleştiği faaliyetlerini göz ardında tutulmayacak Abhaz diasporamızın en önemli kamu kuruluşlarından biridir.

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı adına Abhaz Dernekleri Federasyonun faaliyetlerinde aktif olarak yer alan herkese geçen süre boyunca işbirliğiniz için minnettarlıklarımı sunmaya izin verin ve bugün Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanlığına ve Yönetim Kuruluna seçilenlere ise Federasyonun başarılarını daha ilerliye getirmelerini dileklerimi kabul edin.

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Abhaz diasporamızın tarihi vatanları Apsny ile yakın işbirliğini güçlendirmeye yardımcı olmaya devam edecektir.

Hepinizi barış ve refah diler, çalışmalarınızın verimli olmasını umarım. Saygılarımla” ifadelerine yer verdi.

 

Tek liste halinde yapılan seçimlerde katılımcı delegelerin oylarının tamamını alan liste görev aldı. Buna göre Yönetim Kurulu Asil Üyeliklere Atanur Aksoy, Murat Gümüş, Ünal Atabay, Mesut Papatya,Hayri Özkılıç, Bengül Kavlan, Fırat Soyupak,Gürkan Güneş, Metin Yılmaz, Serdar Baba, Çiler Girgin, Bülent Barış, Ahmet Örengül, Sonay Teğmen ve Osman Türeyen Yönetim Kurulu Yedek Üyeliklere Muhammed Yener Cengiz, Ümit Şahin, Mehmet Üresin, Dilek Özdemir, Mustafa Tırpan, Gaffar Özkan, Süreyya Caha, Özen Sanbay, Onur Altın ve Kamuran Çetin seçildiler.

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu Tüzüğüne göre önemli işlevi bulunan Danışma ve Onur Kurulu Üyeliklerine de Sadettin Yılmaz, Enver Batak, Muammer İlhan, Zuhal Aykus, Ergün Tapşın, Cemalettin Ümit, Rüknet Yeşilyurt Arif Tunç, Kadir Ural, Bülent Ertaş, Feti Özen, Cihan Akbaş, Seyhan Argun, Feridun Aksoy, İrfan Ceylan, Adem Gümüş, Ümit Atile, Ergün Yücel, Necmi Özen, Hayrettin Yılmaz, Necdet Akoğlu, Osman Akyol, Erol Kılıç, İrfan Kap, Gülten Doğantemur, Zaman Güral, Nilgün Aydın, Cumali Arıhan, Mahir Gülşen ve Cengiz Kınay seçildiler.

 

Denetleme Kurulu Asil Üyeliklerine Bülent Özbelli, Hakan Ander, Seher Demirel Tosun, Murat Yıldırımgeç ve Şamil Ertaş Yedek Üyeliklere Nazan Demiröz, Kıvanç Aslan ve Hüdai Baran seçildi.

 

Nartların mirası AYÜÇAGA ABHAZ-KAFKAS EL SANATLARİ standı büyük beğeni kazandı.

 

Harmantepe Kültür Evi yöresel ürünler ile standı da yer aldı.

 

Her zaman olduğu gibi Abhaz Postası muhabirlerinden Agumaa Necdet Akoğlu genel kurulu sosyal medya üzerinden canlı olarak yayımladı.
Bu haber 1521 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ABHAZYA'DAN Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI